Podváděli Hradečáky ve středu, své špinavé triky na ně zkoušeli i ve čtvrtek. Prodejci na předváděcích akcích nebo také šmejdi se neštítí ničeho.

„Šokovalo mě, že se nám za poslední měsíc zdvojnásobil  počet oznámených předváděček," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení společnosti dTest.

„Domnívám se, že těchto akcí přibývá. A to navzdory silné mediální podpoře, aby se nekonaly," dodává právník.

Jen za minulý rok Česká obchodní inspekce v Královéhradeckém a Pardubickém kraji zkontrolovala 40 akcí, 22 z toho bylo „se zjištěním".

A letos? Od začátku roky byli inspektoři na více než dvaceti kontrolách jen na Hradecku.

Nejčastější prohřešky, které kontroly řešily, bylo použití nekalých obchodních praktik, včetně agresivního chování.

„V 53,8 procentech používali prodávající klamavé obchodní praktiky, především uvádění nepřesných či dokonce nepravdivých údajů," píše se v závěrečné zprávě České obchodní inspekce za loňský rok.

Čísla kontrol jsou však oproti skutečnosti o dost nižší. Ne o všech předváděčkách totiž inspektoři vědí a mohou je tak zkontrolovat.

„Není výjimkou, že se na nás senioři obrátí v souvislosti s podomními prodejci nebo osobami, které jim něco nabízejí," naznačuje Lenka Burýšková, tisková mluvčí policie.

Udání o předváděčkách si však senioři nechávají pro sebe. I to byl jeden z důvodů, proč policie pořádala pro starší lidi v nedávné době besedu, kde je, mimo jiné, upozorňovala na rizika předváděcích akcí.

V Hradci se Šmejdi rozprchli. Díky snaze Deníku
Jedna předváděčka v devět, druhá ve tři odpoledne. Hradecký scénář firmy Senior Fusion, která pořádala prodejní akci v hotelu Černigov ve středu a ve čtvrtek. Tedy… vlastně jen ve středu a ve čtvrtek dopoledne. Odpolední akce se musela pro neúčast zrušit.
„Přišlo nás tam jenom pět, takže nám prodejci řekli, ať jdeme domů, že to nemá cenu pro tak málo lidí," oznámil nám jeden z našich čtenářů, který byl stejně jako ostatní čtyři senioři pozvaný telefonicky.
„Volali mi, že jsou nová firma a chtějí se etablovat na trhu," vysvětloval, proč na akci zamířil.
Že jde o předváděčku, tušil energický důchodce pouze ze čtvrtečního článku Deníku, který vyvolal bouřlivé diskuze na internetu i mezi lidmi. Zřejmě i to je důvod, proč na předváděčku téměř nikdo nešel a šmejdi to museli zabalit.

Veronika Skřivanová