Zatímco v Hradci Králové bojují v povolebním vyjednávání o radnici dvě nejsilnější strany vzešlé z komunálních voleb, v okolních městech už mají prakticky o „novém“ složení vedení jasno.

Nejrychleji bylo o dalším vedení rozhodnuto ve Smiřicích, kde si Luboš Tuzar připsal už páté vítězství. Navíc hnutí Volba pro Smiřice, které do volebního klání vedl, získalo téměř neuvěřitelných 46,54 procenta hlasů a z patnácti mandátů si připsalo osm, takže v budoucím zastupitelstvu bude mít většinu. „U nás již máme jasno. Naše sdružení má nadpoloviční většinu, takže vše zůstane ve starých kolejích,“ uvedl staronový starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Pomalinku, ale jistě se vyjasňuje situace i v Chlumci nad Cidlinou, kde po šesti mandátech v jedna-dvacetičlenném zastupitelstvu získala jak KDU-ČSL současného starosty Miroslava Uchytila, tak sdružení Nezávislí Chlumec nad Cidlinou s lídrem Vladanem Kárníkem. A podle předběžných domluv by si oba lídři měli rozdělit posty tak, že by Miroslav Uchytil měl dál zůstat starostou a Vladanu Kárníkovi by měl připadnout post místostarosty. „Zásadní jednání se uskuteční ve středu, ale měl bych dál být starostou,“ uvedl Miroslav Uchytil.

Podle Miroslava Uchytila je nyní důležité domluvit další směřování města a širokou vládní „koalici“. „Vždy jsem zastával liberálnější obsazení rady tak, aby to už od začátku nezavdávalo příležitost k různým třenicím. Jsme malé město a doufám, že s panem Kárníkem a dalšími subjekty vytvoříme dobře fungující tým,“ nechal se slyšet dosluhující chlumecký starosta, který přislíbil, že pokud bude opět zvolen do čela radnice, bude to již jeho poslední volební období. „Ve vedení města jsem už dlouhých čtyřiadvacet let. A snad i díky mě má Chlumec lepší tvář, než míval. Ale za ty roky jsem už opotřebovaný a docela se těším, až se budu v důchodu hrabat v zahrádce a těšit se z vnoučat,“ uvedl Miroslav Uchytil, který by rád po středečním jednání měl jasno i v obsazení rady města. „Opět preferuji širší spektrum obsazení rady. Je to spravedlivější vyjádření poměru sil, než uzurpovat vládu dvou subjektů,“ dodal chlumecký starosta.

Stejný pohled na další dění ve městě má i lídr Nezávislých Vladan Kárník. „Jsme blízko dohodě a vše vypadá nadějně. Budeme se snažit spolupracovat se všemi, ale záleží na tom, jak se ve středu domluvíme. Nicméně nechceme se vyčleňovat a jít cestou vlády dvou vítězů, kdy další nemohou do chodu města mluvit. Naopak chceme znát názory všech,“ nechal se slyšet Vladan Kárník, který by měl v Chlumci být místostarostou: „Podporujeme, aby město i nadále vedl současný starosta, ale nechceme se zříkat odpovědnosti a schovávat se. Naopak tu odpovědnost chceme přijmout a zajistit, aby byl Chlumec ještě lepší, než je nyní. Žije se tu velice dobře, ale vždy je prostor i to dobré zlepšovat.“