„Zásadní problém je, že si léčí mindráky na baráku,“ nebere si servítky Petr Majzl, který v domě v Komenského ulici žije. Mluví o synovi jedné z majitelek bytů Oldřichu Svobodovi. „Stále vystupoval proti všem. Nikdy nebyl ničemu nápomocný a vždy vše otáčel proti. Všechno bylo špatně, přitom ti lidé dělali vše pro to, aby barák fungoval, ale on vždy všechno rozporoval,“ rozčiluje se starší muž.
Dlouholeté spory dostaly věc až ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Oldřich Svoboda, zastupující před soudem svou 85letou matku, napadl platnost říjnové schůze společenství majitelů jednotek domu. Ta umožnila volbu profesionálního předsedy společenství. Situace v domě se totiž dostala tak daleko, že nikdo nechtěl společenství vlastníků vést, a před šesti lety mu soud určil opatrovníka. Ale ani to situaci nezlepšilo a společenství vlastníků nemělo statutární orgán. Soud žalobu zamítl a Jaroslavu Svobodovou odsoudil k náhradě nákladů řízení.

Oldřich Svoboda, profesí právník, odmítá, že by údržba domu vázla jeho vinou. „Já nic neparalyzuju, jen upozorňuji na to, že to dělají špatně. Jestli někdo něco dělá špatně, tak ať to nedělá. Jen chci, aby se dodržovaly stanovy společenství. Pokud budou dělat to, co se má dělat, tak mi to nevadí,“ řekl Hradeckému deníku.
Situace se před časem vyhrotila natolik, že se chtěl od společenství oddělit jeden z tří vchodů domu. „Co mám informace od vlastníků, tak ten spor se táhne 6 let, tedy od té doby, co má společenství opatrovníka. Tehdy výbor odstoupil kvůli sporům uvnitř společenstva,“ zmínil současný profesionální předseda Petr Šára z realitní kanceláře Rex z nedaleké Jaroměře, který vede společenství majitelů bytů od loňského listopadu.
Panelák se zvolna rozpadá
„Už původní správce před třemi čtyřmi lety apeloval na rekonstrukci balkonů, střechy nebo výměnu dveří. V havarijním stavu jsou pak schodiště ke vstupním dveřím, do dvou horních bytů už i zatékalo, což se vyřešilo opravou,“ popsal Šára.
Dům vskutku vypadá dosti nevábně. Mezi panely místy vypadává těsnicí tmel, do balkonů zatéká a betonová schodiště se zvolna rozpadají a místy už jsou vidět ocelové armatury.
„Léta se na domě kvůli sporům nic neděje. Když se podařilo komplikovaně schválit a realizovat rekonstrukci stoupaček, tak pan Svoboda to napadal, že se to udělalo špatně,“ vzpomněl Petr Majzl.
Například okna si většina lidí vyměnila sama. „Nedávno se zastavila třeba výměna vchodových dveří, právě kvůli tomuhle soudu,“ stěžoval si obyvatel jednoho z 32 bytů a v lamentaci pokračoval: „Všechno se teď prodražuje a opravy se neustále odsouvají. Dům není zateplený, platíme zbytečně velké peníze za vytápění. Pan Svoboda je třeba proti tomu, aby se na to navýšily platby do fondu oprav,“ krčil bezradně rameny Petr Majzl.

Nový profesionální předseda společenství domu v Komenského ulici Petr Šára říká, že s podobnými spory majitelů se čas od času setkává: „Někdy se lidé zaseknou a nejsou ochotní o věcech diskutovat. Jestli má společenství fungovat, je nutné občas hledat kompromis.“
Podle něj by dům potřeboval investici za víc než 10 milionů. Teď po rozhodnutí soudu ve prospěch společenství vlastníků věří, že se věci pohnou k lepšímu a dům se postupně začne opravovat.