„V křižovatce byla terénní nerovnost a průjezd aut, zejména nákladních, způsoboval otřesy. V sousedství křižovatky přitom stojí národní kulturní památka, zámecká kaple. Na blízké restauraci Dvorana už jsou ve zdivu trhliny,“ sdělil nám starosta města na Labi Luboš Tuzar. Smiřická radnice do úpravy okolí křižovatky, jejíž rekonstrukci jinak hradí krajská Správa a údržba silnic, investuje 1,8 milionu korun. Smiřice tady vybudovaly zhruba dvě desítky parkovacích stání, která poslouží především návštěvníkům Dvorany a kaple, a chodník propojující Palackého a Mlýnskou ulici. Město se rovněž podílí na stavbě přechodu pro chodce mezi Dvoranou a kaplí, kde kvůli větší bezpečnosti pěších vznikl ostrůvek.

Zatímco přestavba smiřické křižovatky je u konce, na zprovoznění silnice mezi Smiřicemi a Libřicemi si řidiči ještě počkají. Kvůli vícepracím byl totiž termín dokončení rekonstrukce posunut ze září do října. Opravu cesty vyvolal její špatný stav.

„Negativní vliv má zejména extrémní zatížení při řepných kampaních, kdy tato silnice slouží pro značnou část nákladní dopravy do cukrovaru v Českém Meziříčí,“ uvedl vedoucí přípravy a realizace staveb hradecké Správy a údržby silnic Martin Dvořáček. (čer)