Před třemi lety oslavil sedmdesátku. Na jeho „vnitřnostech“ to ale laik nemůže poznat. Řeč je o nejvyšším jezu na středním Labi, ve Smiřicích. „Prakticky všechno je původní, pokud nepočítáme elektrické části a další detaily, které se musí měnit podle norem,“ chlubí se vedoucí jezný Jaroslav Martinů.

Jez ve Smiřicích společně s přehradami Les království, Rozkoš a Pastviny zpřístupnila v sobotu společnost Povodí Labe veřejnosti. Na jez se přijelo podívat kolem 120 lidí. Stavba objektu, který se jako jediný na středním Labi může pyšnit prosklenou galerií, začala v roce 1930. Prakticky ihned ale byla na tři roky pozastavena a projekt byl pozměněn. Jez byl dokončen v roce 1936.

„Jeho původní funkce byla: závlaha okolí, rekreace, udržování hladiny a zábrana proti záplavám. Teď už slouží jen k jízdám na lodičkách a jako ochrana před povodněmi,“ poznamenal vedoucí jezný.

Na jezu ve Smiřicích pracuje dlouhých 25 let. Nejkrušnějším obdobím byl podle jeho slov rok 2000. „Dolní hladina se zvedla o čtyři a půl metru. Ale vzhledem k tomu, že rozdíl mezi hladinami je přes devět metrů, tak to nebyla žádná katastrofa,“ dodal Martinů.