Ministerstvo kultury sice vyhovělo žádosti Smiřic o dotaci, ovšem slíbilo opravu podpořit jen částkou 560 tisíc korun.
To je vzhledem k předpokládaným nákladům, které dosáhnou čtyř a půl milionu korun, jen zlomek. „Uvažujeme proto, zda za takové peníze je možné vůbec opravit aspoň nějakou logickou část. Asi to tak budeme muset vyřešit, protože vracet dotaci určitě nechceme,“ řekl starosta Smiřic Luboš Tuzar. „Uvažujeme proto o tom, že opravíme jen fasádu vrchní části věže, která je vzhledově v nejhorším stavu,“ dodal. K penězům od státu chtějí Smiřice přidat i nějaké prostředky ze svého. „S příspěvkem počítáme, ale co nejmenším, protože peníze potřebujeme i na jiné věci,“ vysvětlil starosta.
Letošní díl prací na kapli město Smiřice zajistí pravděpodobně v letních měsících. Opravu dalších částí fasády budou muset Smiřice odložit na další roky.
Do podobné situace se zdejší radnice nedostala poprvé. Už vloni musela vymýšlet, co udělá s výrazně nižší dotací, než jakou na opravu fasády kaple potřebovala. Tehdy získala od státu půl milionu, přičemž chtěla šest. Za to odstranila především vlhkost.
Letošní díl obnovy fasády smiřické zámecké kaple Zjevení Páně zahrne její očištění, lokální opravy, konzervaci a zhotovení nového nátěru. Achylovou patou fasády této národní kulturní památky je totiž právě nátěr.
Ten sice pochází z počátku devadesátých let, ovšem pohledově se jeví mnohem starší. „Na vině jsou mechy a lišejníky, které způsobily zpráškovatění barvy. Ta se proto za deště z fasády vymývá,“ vysvětlil podstatu problému starosta Luboš Tuzar.
Obnova fasády kaple neohrozí tradiční prázdninové nedělní prohlídky kaple. A to i přesto, že práce radnice plánuje na léto. Barokní zámecká kaple, jejíž základní kámen byl položen v roce 1699, je zejména kvůli nádhernému interiéru národní kulturní památkou. Někteří stavbu dokonce označují za nejkrásnější barokní objekt severně od Alp. Ve 49 metrů vysoké věži je umístěn 1,4 tuny vážící zvon Egidius, perlou kaple jsou však vloni obnovené varhany z roku 1763. Jejich oprava stála tři miliony korun, většinu peněz na to Smiřice dostaly ze státního rozpočtu.