Zámecká kaple Zjevení Páně, která patří mezi národní kulturní památky, dostává novou barvu fasády. Tedy aspoň nejvyšší část věže, protože na obnovu obvodového pláště celé kaple zatím nejsou peníze.

Nátěr fasády celé kaple by přišel na více než pět milionů korun, ovšem letos na tento účel dostaly Smiřice z ministerstva kultury „jen“ 475 tisíc korun. Původně měly slíbenu částku vyšší, ale úspory se projevily také ve škrtech v dotacích. Stavební firma se proto pustila do fasády jen v části kaple, zbytek přijde na řadu v příštích letech.

„Rozhodli jsme se, že letos uděláme nejvyšší část věže, tedy od kopule po první římsu. Tato část je povětrnostními vlivy nejvíce zasažena,“ vysvětlil starosta Smiřic Luboš Tuzar. Náklady se budou pohybovat kolem 600 tisíc korun, 475 tisíc korun dá na tento účel stát, zbytek doplatí město. Letošní díl prací bude hotov do konce listopadu.

Kromě drobných oprav fasády odborníci mechanicky odstraňují dvacet let starý nátěr, poté z fasády chemicky odstraní mechy a lišejníky, fasádu natřou penetrací a následně barvou. Barevný odstín se od stávajícího stavu příliš lišit nebude. Fasáda bude v barvě velmi světlého pískového okru, architektonické prvky ve fasádě řemeslníci natřou o něco tmavším odstínem okrové barvy.

Smiřice zároveň už podaly na ministerstvo kultury žádost o dotaci na příští rok, kdy by se rády pustily do zbytku fasády. To by obnášelo 4,9 milionu korun. „Žádost jsme podali jako celek, uvidíme, kolik dostaneme. Pokud to bude méně, uděláme opět jenom část,“ uvedl starosta.

Zámecká kaple patří k největším turistickým lákadlům Smiřic. Pro skupiny bývá po předchozí domluvě přístupná kdykoliv, přes léto vždy každou neděli odpoledne. Letošní návštěvnost však radnici zklamala. „V průběhu letních nedělí přišlo jen 120 lidí, přičemž vloni to přitom bylo 320 osob. Je to velký pokles zájmu. Pro příští rok budeme muset zřejmě uvažovat o nějaké redukci,“ míní vedoucí správního odboru Městského úřadu ve Smiřicích Ladislava Reichová.