„Teď lidé dostávají výpovědi, poběží jim dvouměsíční výpovědní lhůta, tak předpokládám, že budeme fungovat do konce března. Týká se to 102 lidí,“ řekl nám jednatel a ředitel smiřické společnosti Filec Europe Centrale Benoit Provost. Vysvětlil nám, že za koncem dceřiné firmy francouzského Filecu stojí nedostatek zakázek související s hospodářskou krizí. „Pětadevadesát procent výroby je pro automobilový průmysl,“ uvedl. Vysvětlil, že potíže firma měla už vloni na podzim, kdy dostala výpovědi část ze 150 pracovníků a dalším nebyly prodlouženy pracovní smlouvy na dobu určitou.

Ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák se o konci smiřického výrobce dozvěděl od nás. „Oznámení o hromadném propouštění tady ještě nemáme,“ řekl. „Pokud by těch sto lidí bylo přímo ze Smiřic a všichni se objevili v evidenci, tak by to znamenalo navýšení nezaměstnanosti v mikroregionu zhruba o 50 procent,“ prohlásil. Situace ve Smiřicích by však nemusela být tak dramatická, protože podle ředitele Benoita Provosta pracuje ve firmě spousta lidí z Jaroměřska.

Se sháněním nové práce by odcházející zaměstnanci výrobce kabelových svazků pro automobilový a elektrotechnický průmysl mohli mít trable. „Za normálních okolností by takový problém být nemusel, ale dnes je velmi málo firem, které přijímají zaměstnance,“ prohlásil ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák. Výhodou by podle něho mohlo být, že lidé ze smiřické firmy se budou o práci ucházet v březnu, kdy se rozjíždí sezonní práce. Dopad na nezaměstnanost by proto nemusel být tak velký.

Podle starosty Smiřic Luboše Tuzara je konec zřejmě největšího zaměstnavatele ve městě nepříjemnou zprávou. „Ne všichni budou Smiřičáci, ale dotkne se to určitě několika desítek místních lidí. Určitě se to projeví v obchodě a službách, protože se sníží koupěschopnost části obyvatel,“ domnívá se. Uvedl, že vzhledem k napojení firmy Filec na automobilový průmysl, který krize zasáhla zřejmě nejvíc, nejsou její problémy s výrobou překvapující. „Očekával jsem, že tam k nějakému propouštění dojde, ale že skončí úplně, to ne,“ uvedl Luboš Tuzar.

Jak už jsme informovali, propouští také hradecký Petrof, z něhož má odejít až 125 lidí. V pondělí dostalo výpovědi 82 osob. „Pro tento měsíc by to měl být konečný stav. Pro nás je teď nejpodstatnější zachování zaměstnanosti. Situace je složitá, ale majitelé se ji snaží řešit. Přejeme si, aby se firma z těžkostí dostala,“ uvedl předseda odborů v Petrofu Jiří Řehák. (čer)