O část zdejšího zámku vlastněnou soukromým majitelem, který nabízí jedna pražská realitní kancelář za 35 milionů korun, Smiřice zájem nemají. „Za stávajících podmínek určitě ne,“ řekl Hradeckému deníku starosta Luboš Tuzar.

Město je vlastníkem části zámku s kaplí, o koupi zbývajícího dílu by uvažovalo jen za předpokladu výrazně nižší ceny. „Pokud by to bylo pět až deset milionů, jsme ochotni o tom uvažovat,“ prohlásil.

Město si však dokáže představit i budoucí spolupráci s možným seriozním investorem, který nabízenou část zámku koupí.
S ním by Smiřičtí jako vlastníci další části areálu mohli spolupracovat na pozvednutí zámku a jeho budoucím využití. Smiřice v zámeckém areálu vidí velký potenciál pro rozvoj turistického ruchu.

Město tady před lety zpřístupnilo veřejnosti po dlouhotrvající postupné rekonstrukci národní kulturní památku, zámeckou kapli Zjevení Páně s Brandlovým obrazem Klanění tří králů. Opravilo také takzvaný důchod a ve spojovacím krčku vloni otevřelo stálou výstavní expozici místního rodáka, sochaře a medailéra Milana Knoblocha.

Prioritou pro nejbližší období je v zámeckém areálu oprava fasády kaple, na kterou se Smiřice snaží získat dotace. Bez nich se do práce nepustí, peníze ze svého rozpočtu totiž musí dát na jiné investice.

Vzhledem k náročnosti a obrovské ploše fasády se předpokládané náklady na její obnovu pohybují kolem sedmi milionů korun.

Město vlastní i další zámecký objekt, takzvanou Kaplanku v zámeckém parku, kterou před dvěma lety koupilo od majitele za tisíc korun, aby ji zachránilo. Hrozilo její zřícení. Budovu provizorně zakrylo plachtou a nyní získalo prostřednictvím Národního památkového ústavu 300 tisíc korun z ministerstva kultury na její opravu. Za tyto peníze Smiřice objekt „svážou věncem“ a do tří let staticky zajistí a zakonzervují. Jeho kompletní rekonstrukci totiž plánují až na pozdější období, přednost dostane již zmíněná fasáda kaple a další práce v navazující městské části zámku.

Předpokládané náklady na celkovou rekonstrukci Kaplanky smiřická radnice odhaduje na dva a půl milionu.