Bílá tma se dala krájet, a jak poznamenal šéf paralyzovaného pardubického letiště Jan Andrlík, i vrány musely chodit pěšky. Koncentrace polétavého prachu po nočním snížení začaly k večeru opět rychle stoupat, v 17 hodin v Pardubicích na Dukle dosáhly už rekordních 150 mikrogramů na metr krychlový. Pokud by se na tuto hodnotu, tedy trojnásobek limitů znečištění, dostaly i průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace, musely by největší podniky začít omezovat výrobu. Málokdo by asi poznal, odkud jsou snímky: z Hradce Králové.

Poté, co pardubický magistrát vyzval řidiče, aby kvůli smogu nechali auto doma a jezdili MHD, mnozí tak skutečně učinili. Víc než apel úředníků však zafungoval prostý strach: na silnicích místy včera skutečně nebylo vidět ani na krok.

„Potřebovala jsem jet večer do Slatiňan, ale když jsem vylezla z bytu a neviděla jsem ani parkoviště, vzdala jsem to,” řekla Stanislava Tůmová z Chrudimě.

Meteorologové sami podotýkají, že tak špatné rozptylové podmínky ve východních Čechách jsou zcela výjimečné. Špatnou zprávou je, že inverze, kdy na horách je slunečno, zatímco nížiny a horská údolí se topí ve vlastním kouři, ještě pár dní potrvá.

„Tak špatné rozptylové podmínky nepamatuji,” řekl Jan Skala z oddělení ochrany čistoty ovzduší královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Paralyzováno je kvůli nízké viditelnosti i pardubické letiště. „Vždyť teď i vrány chodí pěšky… Dohlednost je dvě stě metrů, potřeba je nejméně kilometr. Nezbývá nám, než čekat na zlepšení,” sdělil ředitel pardubického letiště Jan Andrlík.

Není stále jasné, zda tady bude možné přistání prvního zítřejšího linkového letadla, boingu z Moskvy.

Čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu se v Pardubicích a Hradci včera odpoledne držely kolem 100 mikrogramů na metr krychlový, dvojnásobně tak překročily limit znečištění. S večerem se navíc jako každý den očekávalo další zhoršení situace. Zhoršené rozptylové podmínky panují na většině území východních Čech, čistý vzduch je naopak na horách.

Ke znečištění přispívají vedle továren a dopravy také lokální topidla, takže nedýchatelno je v těchto dnech i v osídlených vesnických kotlinách.

Ve středních Čechách už provoz kvůli smogu omezilo několik továren, totéž hrozí i ve východních Čechách, především v Pardubicích. Meteorologové však doufají, že k trojnásobnému překročení limitu koncentrace prachu nakonec nedojde.

Zůstat doma a nevětrat by nyní měli kardiaci a lidé s dýchacími obtížemi.

Azuro na horách, třeba v Krkonoších

Lanovka na Sněžku, která nyní prochází pravidelnou podzimní údržbou, pojede mimořádně od čtvrtka 17. listopadu do neděle 20. listopadu. Lanovkáři se pro její spuštění rozhodli kvůli pěknému slunečnému počasí, které při nynější inverzi v Krkonoších panuje. Ve stejné dny pojede i lanovka na Černou horu. Na hřebenech Krkonoš i Orlických hor včera svítilo slunce a bylo od čtyř do osmi stupňů nad nulou.