Na Krajském ředitelství policie Královéhradeckého kraje visí černý prapor. Ztráta obou mužů se hluboce dotkla nejen jejich rodin, kamarádů a známých, ale i kolegů od policie. Ti všichni se s nimi ve středu v Hradci Králové naposledy rozloučili. Oba pohřby byly se všemi náležitými poctami – nechyběla salva čestné stráže, ani policejní hudba. Rozloučení se zúčastnil i policejní prezident a jeho náměstek

„Je to pro nás smutné, zvlášť ve chvíli, kdy se tak stalo při výkonu služebních povinností," potvrzuje náměstek královéhradeckého krajského ředitelství pro Skupinu kriminální policie a vyšetřování Jiří Karásek a dodává: „Od počátku jsme byli v kontaktu s jejich rodinami a jsme doposud. Poskytujeme psychologickou a další pomoc, kterou můžeme jak v rodinách dvou zesnulých, tak i u zraněného kolegy. Ten je doposud v liberecké nemocnici a podle lékařů je stabilizován."

Vedení královéhradecké policie rovněž tento týden vyhlásilo veřejnou sbírku. Její výtěžek bude předán rodinám zesnulých policistů. „Přispět lze převodem nebo vkladem financí na transparentní účet, hotovost lze také složit na pokladně krajského ředitelství," upřesňuje mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.

„Odezvu na sbírku máme z celého královéhradeckého kraje i tady na krajském ředitelství. Je nám to všem líto a je tu pohnutá atmosféra," dodává Jiří Karásek.

Účast na posledním rozloučení přijeli projevit i policisté z Pardubického kraje. „Do sbírky pro rodiny kolegů se zapojujeme také. Je to věc vzájemné solidarity," uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Zemřeli po srážce s kamionem
Závěr loňského roku byl poznamenán tragickou nehodou. V ranních hodinách v pondělí 29. prosince 2014 při ní přišli o život dva policisté z Hradce Králové. Jak k tomu došlo? 56letý kriminalista, který u Policie České republiky sloužil 33 let, a dva policisté ve věku 28 a 31 let, mířili na hraniční přechod Petrovice v Libereckém kraji. Zde měli od svých německých kolegů pro účely dalšího trestního řízení převzít ženu, která byla zadržena na základě evropského zatýkacího rozkazu. Cesta jejich dodávky ale skončila po střetu s kamionem u obce Obora na Českolipsku. Dva policisté na místě zemřeli, třetí byl s těžkými zraněními převezen do liberecké nemocnice. Tam zůstává i nadále, podle lékařů je jeho stav již stabilizovaný.