Závěrečných pár minut vlády odměřily v neděli odpoledne letošní zimě hradecké folklorní soubory Červánek a Dupák.


Zlověstnou Moranu tak čekala poslední pouť, která vedla přes Jiráskovy sady až k soutoku Labe a Orlice, kde skončila svůj život pod hladinou řeky. Rozloučit se s paní Zimou přislo také téměř pět set Hradečáků.


Staročeská tradice zatím nevymřela


„Je to úžasná akce. Chodím s vnoučaty pravidelně. Sama pocházím z vesnice, kde se tento zvyk dodržoval poctivě každý rok. A také proto bych chtěla, aby i nastávající generace nezapomněla na staročeské tradice,“ vysvětlila Jana Hůrková, která přišla i se svými třemi vnoučaty.
Smrtholka, jak Moranu v Hradci nazývají, se na břehu Orlice ohřála jen okamžik a poté se nad ní hladina zavřela.

S paní Zimou se v Hradci rozloučili ve velkém stylu


Průvod Jiráskovými sady doprovázely hradecké soubory Červánek a Dupák svým pásmem lidových písní a říkadel. Smrtholku pak pohltila Orlice.

Sbohem zimo! zvolaly včera odpoledne stovky Hradečáků na soutoku Labe a Orlice. Folklorní soubory Červánek a Dupák doprovodily Moranu spolu se zástupem lidí na její poslední pouti. Pak už ji pohřbily pod hladinou Orlice.


S obličejem si lámaly hlavu děti


Pouť však začala na letní scéně Jiráskových sadů, kde se při pásmu písní a říkadel smrtholka, jak Moranu Hradečáci nazývají, ustrojila.
„Letos jsme přistoupili k tomuto kroku, kdy se zpívalo na několika stanovištích a smrtholku jsme na prvním z nich vytvořili,“ upřesnila Ivana Musílková ze souboru Červánek.


O překvapení dne se postaralo několik ratolestí, které smutně hlesly, když smrtholka již ustrojená neměla obličej. „Bylo to úžasné. Dali jsme tedy dětem možnost smrtce obličej dokreslit. Aspoň si také zkusily, že to není úplně jednoduché,“ uvedla Musílková.


Po důkladném nastrojení a řádném ozdobení Morany korály z vyfouknutých vajíček, se průvod vydal na cestu k soutoku. „Průvodu se účastníme každoročně. Zpestříme si tak běžný den a dětem se akce moc líbí. Navíc budou mít alespoň trochu povědomí o staročeských zvycích,“ vysvětlila důvod své návštěvy Hradečačka Milena Smutná.


Pohřbení letošní zimy se naštěstí obešlo bez potíží. S posledními slovy jednoho z členů souboru, putovala smrtholka do řeky. „Kdo ale zůstane poslední u vody, letošní rok nepřežije,“ znělo upozornění. Pak už jen závěrečné sbohem a paní Zima zmizela v dáli…