Padlé vojáky totiž na svůj osobní návrh v úterý na Hradě při slavnostním ceremoniálu prezident Miloš Zeman ověnčil státním vyznamenáním in memoriam.

Myšlenky svobody 
a demokracie

Mezi tragicky zemřelými vojáky byli i dva Východočeši – osmatřicetiletý Jan Šenkýř a o rok starší Jaroslav Lieskovan, který v nemocnici bojoval skoro týden o život, naneštěstí i on svůj boj nakonec prohrál. S oběma se jejich rodiny, přátelé, kolegové i osobnosti krajského města v létě rozloučili při vojenském pohřbu v hradeckých Kuklenách.

„Ocenění je především ukázkou toho, že Češi umí bojovat po boku sil NATO za správnou věc. V národě, který většinou hledá ve všem jen profit, je to záslužná věc. Vyznamenání si zaslouží, jen je smutné, že přichází v době, když už jsou ti muži mrtví," myslí si  umělecký šéf Klicperova divadla David Drábek.

„Svátkem, který jsme včera slavili, se hlásíme k myšlenkám Masaryka, k myšlenkám svobody a demokracie a já osobně jsem nesmírně rád, že se najdou lidé, kteří jsou za tyto myšlenky ochotni položit i život. Jsem hrdý, že mezi takovými lidmi jsou i občané východních Čech," komentoval vyznamenání padlých vojáků náměstek primátora Hradce Jindřich Vedlich.

„Ti lidé, kteří tam padli, bojovali i za naši svobodu a prosperitu a vyznamenání si určitě zasloužili. Škoda, že už si ho náležitě neužijí. Naše země jim ale dluží a i tohle je způsob, jak jim za jejich práci tam poděkovat," dodal student informatiky hradecké univerzity Tomáš.

Michaela Zumrová