Soutěžní maraton začal již 27. března v Teplicích, kde Mozart junior kvartet ve složení: 1. housle Anna Vernerová, 2. housle Marie Bařinová, viola Ondřej Metelka a violoncello Anna Marie Kadečková a sólistka na housle Marie Bařinová postoupili do dalšího kola – finále, které se konalo 31. března v Praze. A odtud už se odvážely diplomy.

Kvartet získal titul Laureát 3. stupně a Marie Bařinová obdržela od poroty titul Diplomant 2. stupně. Po skončení finále čekal na mladé muzikanty Galakoncert v Berlíně, kam odjeli 1. dubna. Cesta neprobíhala úplně standardně, protáhla se až na deset hodin. „Nikdo nám to nechtěl věřit, ale přestože v Praze bylo krásně, na hranicích s Německem sněžilo, tak jsme se hodně zdrželi. Na prohlídku Berlína jsme měli asi jen půl hodiny. Stihli jsme Říšský sněm a malou procházku," líčí strasti cesty Mikuláš Ježek, učitel smyčcařů.

Zároveň vysekl svým žákům obrovskou poklonu, protože během cesty se v podstatě domluvili a improvizovaně nacvičili doprovod sólistky Marie Bařinové. „Mají můj hluboký obdiv, že po tak náročné cestě dokázali improvizovat a ještě zahrát své vystoupení naprosto perfektně," dodal Mikuláš Ježek.

Kromě uznání odborné poroty, pohárů a diplomů, dostali muzikanti z hradecké „zušky" ještě grant ve výši 500 euro, který využijí na výlet lodí po Středozemním moři, kam by měli vyrazit pří rok v létě.

Jitka Hodasová