Jeden z talířů observatoře na Sněžce se utrhl

Důvodem omezení z polské strany je pád jednoho z talířů vysokohorské meteorologické observatoře, který nevydržel tíhu dvoumetrové vrstvy ledu. Uzavřeny jsou cesty, které vedou k vrcholu hory z polské strany. „Jde především o řetězovou cestu, která končí přímo pod ohroženým objektem. Jubilejní cesta je kvůli zledovatělému povrchu uzavřena během celé zimy,“ upozornila mluvčí Správy Krkonošského národního parku Alena Drahná. Důvodem rozhodnutí kolegů z polského národního parku jsou obavy o bezpečnost návštěvníků.

„Díky silnému větru by se tam například mohly uvolnit a létat vzduchem plechy,“ konstatovala Drahná. Správci parku po dnešním jednání nechali zatím českou přístupovou cestu vedoucí pod lanovkou na vrchol otevřenou. „Je to od objektu hodně daleko. Přesto upozorňujeme turisty, že pokud jezdí až nahoru lanovka, silný vítr nefouká a výlet je bezpečný. Když však lanovka nejede, měli by výstup skutečně zvážit. Stokilometrový vítr může uvolnit nějaký materiál, který by je mohl zranit,“ dodala mluvčí. Na možné nebezpečí upozorňuje i personál lanovky.

Další fotografie poškozeného objektu si můžete prohlédnout ZDE:

Poničená polská observatoř na Sněžce vichr ustála

Silný vítr, který v úterý dosáhl na hřebenech Krkonoš s téměř 100 km/h síly vichřice, se včera zklidnil. Polevilo tak nebezpečí zranění turistů létajícími plechy ze zborceného talíře polské meteorologické observatoře na vrcholu Sněžky. Poláci kvůli této hrozbě uzavřeli svou přístupovou cestu na nejvyšší vrchol Krkonoš.

Česká Horská služba toto opatření zpočátku zvažovala také, nakonec ale cestu z Růžové hory nechala otevřenou. Ovšem s varováním turistům. Ti nebezpečí silného větru poznají jednoduše: podle toho, jestli nahoru jezdí lanovka. „Nám vítr žádné škody nenapáchal,“ uvedla mluvčí správy KRNAP Alena Drahná.

Vichr kolem 98 km/h dul také na Vysočině. V příštích dnech podle meteorologů poleví, ale ochladí se. V sobotu, kdy bude vůbec nejchladněji, by dokonce mohlo sněžit i v nížinách. „Příchod jarního počasí čekáme nejdříve v posledních dnech března,“ vzkázal Zdeněk Mrkvica z hradecké pobočky hydrometeorologického ústavu.

Polská bouda v zajetí letu

Objekt vysokohorské meteorologické stanice na polské straně Sněžky je po pondělní havárii podroben zkoumání. Polští statici si 19. března na verdikt o dalším postupu, co s objektem dál, určili ještě čtrnáctidenní lhůtu. Polskou boudu, zkoušenou ledovými krustami, obhlíželi ve středu i zástupci Správy Krkonošského národního parku.

„Podle jejich zjištění nedochází k dalšímu porušení konstrukce budovy. Ani při silném větru naši zaměstnanci zatím nezaznamenli uvolňování střešní krytiny či jiných nebezpečných předmětů, které by mohly ohrožovat turisty na Sněžce. Přesto jsou lidé raději varováni personálem lanovky, aby se k polské boudě nepřibližovali,“ řekla mluvčí Alena Drahná.

JANA MUDROVÁ
KAMIL DUBSKÝ