V horských oblastech Orlických hor připadlo v noci na dnešek až deset centimetrů sněhu, silnice však zůstávají se zvýšenou opatrností sjízdné, informovali silničáři. Desítky domácností na Semilsku, Novopacku a Náchodsku se ocitly bez elektřiny, protože těžký sníh pokácel stromy, které pak potrhaly elektrická vedení.

Energetici dnes ráno evidovali na východě Čech osm poruch na vysokém napětí a několik desítek poruch na nízkém napětí. "Poruchy postupně odstraňujeme, objevují se však stále nové. Opravy ztěžuje sníh, jehož vrstva někde dosahuje až 80 centimetrů," řekla mluvčí společnosti ČEZ ve východních Čechách Šárka Beránková. K některým poruchám se opravářské čety podle ní dostaly jen za pomoci buldozeru.

Spadané stromy komplikují i provoz na železnici. Kolem 11:00 zatarasily popadané stromy železniční trať mezi Novou Pakou a Lázněmi Bělohrad na Jičínsku. "Na trati kvůli tomu zůstal stát vlak ve směru na Trutnov a vlak ve směru na Chlumec nad Cidlinou," řekl Radek Joklík z Českých drah. Stromy by se podle něj mělo podařit odstranit během dvou hodin.

Teploty se dnes ráno v Královéhradeckém kraji pohybovaly kolem bodu mrazu, hlavní silniční tahy jsou mokré po chemickém ošetření. Na mnoha místech kraje komplikují dopravu také stromy a větve, které po vahou napadaného sněhu spadly na vozovku. Hasiči dnes ráno například vyjížděli k odstranění popadaných stromů k České Proseči na Jičínsku, popadané větve likvidovali také u Javornice na Rychnovsku.

Podle předpovědi meteorologů by mělo být dnes v Královéhradeckém kraji zataženo s občasným sněžením nebo přeháňkami, v nižších polohách může padat déšť se sněhem. Denní teploty vystoupají dva stupně Celsia nad bod mrazu.

Silnice v Pardubickém kraji pokrývají zbytky sněhu

Silničáři v Pardubickém kraji dnes ráno upozorňují řidiče zejména na úsek silnice I/11 Jablonné na Orlicí a Červená voda, který je sjízdný se zvýšenou opatrností. Kamionům při jízdě přes Suchý vrch doporučují sněhové řetězy. Chemicky udržované silnice v kraji jsou dnes ráno holé, mokré, zejména ve středních polohách zůstávají na vozovkách zbytky rozbředlého sněhu. Informoval o tom provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.

Na silnicích druhé a třetí třídy zůstává až třícentimetrová vrstva ujetého sněhu, ve vyšších polohách nad 600 metrů místy až pět centimetrů. Vozovky jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

V Pardubickém kraji je zataženo, místy sněží, fouká mírný jihovýchodní vítr, teplota se pohybuje mezi minus dvěma až plus jedním stupněm Celsia.

 

Silnice na Vysočině jsou místy zledovatělé

Silnice na Vysočině jsou podle informací dispečinku zimní služby místy zledovatělé. Všechny jsou ale se zvýšenou opatrností sjízdné. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření většinou mokré. Na vozovkách, které se solit nesmí kvůli zdrojům pitné vody, leží ujetá a zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Na Vysočině po ránu sněží a mrzne. Se sníženou viditelností musejí řidiči počítat i na dálnici D1 na Pelhřimovsku a Jihlavsku.

V noci se teplota vzduchu pohybovala kolem minus tří stupňů Celsia, pod bodem mrazu se bude podle předpovědi meteorologů držet i přes den. Bude polojasno se sněhovými přeháňkami.

Dopravu na Vysočině v noci komplikovali řidiči kamionů. Doprava vázla u Želetavy na Jihlavsku a u Pravíkova na Pelhřimovsku, kvůli nehodě i na 97. kilometru dálnice D1. Zastavil se také provoz na silnici první třídy u Velké Bíteše na Žďársku. Mezi Ořechovem a Osovou Bítýškou tam havaroval šedesátiletý řidič Volva z Chorvatska, jenž převážel býky. V pravotočivé zatáčce se vyhýbal koloně v protisměru a pod autem se utrhla krajnice. Přívěs se obrátil v příkopu na bok. Při nehodě uhynulo 17 býků. Spolujezdec byl lehce zraněn.