Navzdory původním pesimistickým předpovědím o Vánocích na blátě to vypadá, že si vyznavači rychlých prkýnek o svátcích přece jen užijí.
V Krkonoších a Orlických horách se opět rozjely vleky i ve většině nízko položených lyžařských střediscích. Umožnily to nynější mrazy, které dovolily provozovatelům umělé zasněžování technickým sněhem.
„Podmínky jsou vynikající. Do Štědrého dne jedeme za ceny vedlejší sezony. A upraveno je 20 kilometrů běžeckých tras,“ hlásil včera Petr Hynek ze skiareálu Černá hora.
Kvůli inverzi na horách včera svítilo ostré slunce a teploty šplhaly až k deseti stupňům nad nulou. V nižších polohách pod 700 metrů nad mořem naopak mrzlo.
Počasí si díky tomu nyní pochvalují i vlekaři z Vysočiny, která byla ještě minulý víkend úplně bez sněhu.

Technický sníh

„Máme 25 centimetrů technického sněhu, podmínky přímo báječné,“ telefonoval ze sjezdovky v Hluboké u Hlinska její provozovatel Radek Meloun.
Mimo provoz tak včera byly již jen krkonošské sjezdovky v Žacléři, na Pěnkavčím vrchu, v Poniklé a Petříkovicích. A v Orlických horách jen v Přívratu.
Dobré zprávy přinesly Krkonoše i pro běžkaře. Ve středu 26. prosince tady poprvé vyjedou speciální autobusy pro běžkaře. Na čtyřech linkách spojí hlavní krkonošská střediska a běžkařům tak lépe umožní využít 500 kilometrů značených tras.
Provoz autobusů skončí o velikonoční neděli 23. března. Autobusy budou jezdit každou středu a neděli, vždy ráno a pak odpoledne. „Běžkař se ráno vydá třeba z Harrachova do Špindlerova Mlýna na lyžích a zpět se bude moci pohodlně vrátit autobusem“, uvedla koordinátorka projektu Mirka Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše.

Radost do Silvestra

Dobrý výhled pro milovníky zimních sportů slibují meteorologové po celý zbytek roku. Má být podobně jako nyní: v nížinách pod nulou a inverze, až před Silvestrem by mělo přiijít nepatrné oteplení.
 
 
 
 
Lavinové nebezpečí:
na dvojce
Krkonoše/ Nebezpečí lavin zůstává i přes sněžení v minulých dnech na stupni číslo 2 z pětibodové škály. Je tedy mírné.
„Sněhová pokrývka je po nedávném ochlazení stabilní. Nebezpečí vzrůstá ojediněle na místech, kde se nachází větší množství nového sněhu , zejména na jihovýchodních expozicích,“ řekl Pavel Cingr z krkonošské horské služby. (kim)
. . .