Zpožděné vlaky i autobusy a kluzkými ulicemi se pomalu sunoucí kolony aut. Tak to včera ráno vypadalo v okrese. První vážnější varování zimní sezony zastihlo v nejlepší kondici řidiče. Nehod bylo překvapivě málo.

„V době od 7 do 11 hodin jsme vyšetřovali jen čtyři dopravní nehody, které se obešly bez zranění. Byly to většinou jen šťouchance,“ sdělila Anna Pešavová z hradecké policie.

S velkými problémy se potýkala městská hromadná doprava v Hradci Králové. „Většina spojů byla zpožděná, některé i vynechaly,“ uvedl Leo Sedláček z dopravního podniku. Zpoždění bylo takové, že vozidla nejezdila podle jízdního řádu. S důsledky ranní kalamity se městská hromadná doprava vyrovnávala po celé dopoledne, takže k normálu se vrátila až kolem oběda. „Bylo to nepříjemné, ale jsme účastníky silničního provozu jako všichni ostatní. Kolony pomalu se sunoucích aut nepřeskočíme. Naši řidiči také jezdili pomalu. Bezpečnost je na prvním místě,“ dodal.

Ani vlaky nejezdily, jak měly. „Zpoždění bylo tak 20 až 30 minut, horší to bylo u rychlíků od Liberce,“ řekl dopravní náměstek přednosty hradecké železniční stanice Miroslav Valenta. Výjimkou tady nebylo ani dvouhodinové zpoždění.

Silničáři tvrdí, že za kalamitní situaci nemohou. „Všechny naše sypače jsou v terénu už od jedné hodiny po půlnoci a jezdí stále,“ řekl nám Martin Komárek z hradeckých technických služeb. Venku byly i mechanismy na úklid chodníků, pluhy a party pracovníků na ruční úklid. Technické služby tvrdí, že se sněžením počítaly, a hradecké komunikace posolily už před začátkem sněžení. Kdyby to prý neudělaly, situace by byla horší. Sůl nereaguje ihned…

Hromadná srážka: Kamion zůstal ležet napříč silnicí

Namrzlou vozovku podle policie zřejmě podcenil šofér nákladního vozidla DAF, který se po smyku převrátil do protisměru a následně do něj čelně narazilo osobní auto. Další vůz skončil v příkopě.
K této hromadné nehodě došlo v něděli večer na silnici u Lhoty pod Libčany.
„Dvaapadesátiletý řidič nákladního vozidla značky DAF s návěsem zřejmě nepřizpůsobil na namrzlé vozovce rychlost jízdy a při brždění motorem se souprava nákladního vozidla s návěsem dostala do smyku,“ přibližuje policejní mluvčí Anna Pešavová.
Smyk se řidič snažil vyrovnat, najel však na pravou krajnici a poté přejel do protisměru, kde se návěs dostal napříč přes komunikaci.
Do návěsu následně čelně narazilo protijedoucí osobní auto značky Hyundai.
Po střetu obě vozidla skončila v příkopu.
„Za vozidlem Hyundai jelo v době nehody ještě auto Ford Mondeo, jehož řidič, aby zabránil střetu s vozidly, vyjel vlevo mimo komunikaci do příkopu,“ pokračuje mluvčí Pešavová.
Při těchto karambolech byli lehce zraněni dva lidé z automobilu Hyundai. Celková škoda se podle policie vyšplhala na 650 tisíc korun.

 

 

Řidiči měli štěstí, při velkém počtu nehod se zranilo „jen“ šest lidí

Zimní počasí udeřilo na nepřipravené řidiče. Auta o víkendu bourala mnohem častěji než jindy.
Na silnicích Královéhradeckého kraje došlo od pátku do neděle k 79 nehodám, při kterých naštěstí nebyl nikdo zraněn. Šest lidí bylo lehce zraněno. Hmotné škody jsou vysoké, činí 3, 74 milionu korun. Nejhorší podmínky pro řidiče panovaly na Trutnovsku, kde to odneslo 24 řidičů 〜– dva z nich lehkým zraněním a škody zde přesáhly milion korun. Problémy byly také na Hradecku, kde se bouralo osmnáckrát a zraněny byly čtyři osoby. Škoda zde činí 796 tisíc korun. Nejvyšší škody hlásí policie z Jičínska, kde je při 15 střetech přes 1,11 milionu korun.
„Na Náchodsku došlo k 13 haváriím a na Rychnovsku k devíti,“ doplňuje statistiku Libuše Holá z východočeské policie.