Událost upozornila na hrozící nebezpečí, které vzrostlo zejména v poledních dnech, kdy přišla obleva. Ještě větším rizikem jsou rampouchy visící ze střech.

V pátek v Liberci se jeden zřítil na hlavu 77letému chodci.

Z domu, kde má sídlo několik firem, spadl sníh na procházející rodinu z německého Berlína, nejvíce zasáhl devítileté děvče, které zde bylo se svými prarodiči na návštěvě. Dívka utrpěla poranění ruky a záchranka ji odvezla do nemocnice. Policisté už věc šetří pro podezření z trestného činu obecného ohrožení. Majiteli domu hrozí za neodstranění sněhu ze střechy odnětí svobody na tři až osm let. Na místo byli rovněž přivoláni hasiči k odstranění zmrzlého sněhu ze střechy.

Na nebezpečí pádu sněhu a především rampouchů upozorňují v těchto dnech zdravotníci i majitelé domů. Rampouch může dokonce i zabít.
„Jezdíme každý den od osmi ráno do půl osmé do večera,“ říká Stanislav Jedlák z firmy, která se v Hradci Králové shazováním převisů a rampouchů zabývá.

Rampouchy ohrožující život chodců ve městech zaměstnávají i hasiče. „Vyjíždíme spíše k objektům veřejných institucí, protože kdybychom měli vyjíždět ke všem rampouchům, tak bychom nedělali nic jiného,“ řekl mluvčí hasičů Petr Kopáček.

Odstraňovali z domu ledové převisy

Vrchlabí - Technické pomoci hasičů bylo zapotřebí v pondělí 23. února dopoledne v ulici Horská. Vrchlabští profesionálové zde krátce po čtvrt na deset odstranili ledové převisy na mateřské školce. Pět minut po desáté vyjížděli královédvorští hasiči do Macharovy ulice, kde otevírali byt. (mj)

Pozor na padající rampouchy!

Orlické hory - „Tam, kde se nejvíce dělají rampouchy, tak se říká, že nejvíce uniká teplo z chalupy,“ komentoval několika metrové rampouchy na chatě Čihalka starousedlík. Právě několik kilogramů dlouhé kusy ledu mohou svým pádem způsobit až smrtelná zranění. Proto každý z majitelů nemovitosti má povinnost je odstraňovat na místech, kde nebezpečí hrozí.

„Nejnebezpečnější jsou rampouchy, které se tvoří nad vchodem. Ty musíme sundat, ale ostatní, na zadní straně asi necháme. Ničemu tam nevadí a patří k zimě,“ uvedl Jiří Novotný z Nového Hrádku, když několikametrovou tyčí začal ledové útvary lámat. „Aby vám potom ty veliké rampouchy, které tam necháváte, nestrhly okapy,“ přidal se přihlížející návštěvník.

Problém s rampouchy potvrdil i velitel dobrušských strážníků Luboš Adamec. „Letos je toho obzvláště hodně. Hlídka vždy majitele objektu upozorní na nebezpečí a ten buď led strhne, a nebo chodník ohradí zábranou, což je méně pracné a častější řešení,“ upřesnil Adamec s tím, že naštestí zatím nebyl nikdo od rampouchu zraněný.

V deštenském hotelu Orlice letos rampouchy již shazovali. „U nás musíme na střechu, protože někteří lidé jsou schopni se pod rampouch postavit, i když vědí, že to je nebezpečné,“ reagoval včera na dotaz provozovatel zařízení Pavel Caksl.

Ze střechy padal sníh a ohrožoval školáky

Broumov/ Přívaly sněhu, které se v těchto dnech nevyhnuly ani Náchodsku, mnohou způsobovat vážné problémy. V pondělí 23. února ráno v ulici Komenského padal těžký sníh ze střechy jedné z budov. Sněhová nadílka ohrožovala děti, které šly právě do školy. Na místo přijeli hasiči, kteří zjistili, že převážná část sněhu již spadla samovolně a zbytky by nešly odstranit bez hrozícího poškození střechy. ⋌