Policie se přitom podobnými případy nezabývá, jelikož nedošlo k trestnému činu. Nahlášenou událost pouze eviduje, případně zadokumentuje. „Je to věc majitelů aut a domů, kteří si to spolu musí vyřešit,“ tvrdí mluvčí hradecké policie Anna Pešavová. Případ by policie vyšetřovala, pokud by padající sníh někoho zranil, což se v krajském městě letos nestalo.

„Případů poškození kapoty nebo střechy vozidla nám bylo v únoru v Hradci hlášeno sedm. Tři auta poškodil sníh v ulici Bratří Čapků a po jednom v ulicích Švehlově, Nerudově, Pouchovské a na Ulrichově náměstí,“ uvedla Anna Pešavová.

Výrazný nárůst počtu škodních událostí způsobených pádem sněhu evidují pojišťovny. „Pokud jde o případy, kdy spadl sníh ze střechy a poškodil automobil, těch zatím evidujeme z celé republiky 570. Z toho z Královéhradeckého kraje je jich 22. Nejvíce událostí máme hlášeno z Prahy a ze středních Čech,“ uvedl Václav Bálek z České pojišťovny.

Odstraňování sněhu ze střech si musí zajistit vlastníci domů sami. „Profesionální hasiči vyjíždějí pouze v případě ohrožení života a zdraví lidí. Většinou se jedná o veřejné budovy, zdravotnická zařízení, případně školy, tam, kde se shromažďuje větší počet osob,“ uvedla mluvčí hradeckých hasičů Martina Žahourková. Jiné je to u dobrovolných hasičů, kteří „svým“ městům a obcím pomáhají.