Proti usnesení strany hlasoval poprvé ve dvanáctileté kariéře poslance. Těžce nesl jen podporu registrovaného partnerství.
V prezidentské volbě byli na výběr dva pravicoví kandidáti. A Klause znám, vím, co od něj mohu čekat, řekl v rozhovoru pro Deník poslanecký rebel z ČSSD Evžen Snítilý z Náchoda.


Začněme jednou otázku čtenářky Deníku: Tak zvaná "stranická disciplína" ji děsila u komunistů. Je v demokratických stranách ve světě běžné, že se straník nemůže rozhodovat podle svého svědomí, ale podle nařízení strany?
Já nevím, jak je to ve světoběžné, já nejsem členem žádné jiné strany, jsem členem české sociální demokracie. Vyjádřil jsem svůj názor na hlasování, dokonce jsme hlasoval pro veřejnou volbu a neměl jsme důvod skrývat to, že ve volbách budu hlasovat pro Václava Klause. Řekl jsem to i vedení klubu, diskutovali jsme o tom. Nemyslím si však, že ČSSD vůči mě nepostupuje nedemokraticky. Prostě jsem porušil jedno usnesení ústředního výboru strany a ČSSD má právo takto proti mně vystoupit. To je jedna stránka věci. Druhou ovšem je hon, jaký je na mě nyní pořádán. Je s podivem, že zrovna po hlasování jsme se stal agentem vojenské kontrarozvědky, předtím jsem jím nebyl a mám negativní lustrační osvědčení. Zrovna po hlasování se mně někdo šťourá v majetkových vztazích a zrovna po hlasování docházejí kulky v obálce a tak bych mohl pokračovat.

Do prezidentské volby jste šel s rozhodnutím volit Klause i při vědomí, že tím porušíte usnesení ČSSD volit Jana Švejnara?
Samozřejmě, nejsem malý kluk, abych nedokázal dohlédnout do druhé dne, druhého týdne a druhého měsíce.

A reakce vedení ČSSD vás překvapila, nebo je jste ji očekával?
Před pěti lety se lidé v tajné volbě přiznali k volbě Václava Klause a nic se jim nestalo.

Můžete někoho jmenovat?
Ne, já nebudu nikoho jmenovat, protože nechci, aby kvůli mně zažívali podobné stresy, jako zažívám nyní já.

Náchodská poslankyně Zdeňka Horníková (ODS), vaše blízká kolegyně, řekla, že volba Klause nebyl od vás žádný názorový přemet. Že si Klause vážíte už dlouhodobě. Koho jste volil před pěti lety?
Kandidáta sociální demokracie. Tehdy byla tajná volba, a já jsem volil Miloše Zemana. A kdyby sociální demokracie měla svého kandidáta i nyní, nikoliv kandidáta Strany zelených, opět bych volil kandidáta sociální demokracie.

Když to shrnu: Volil jste proti Švejnarovi, nebo pro Klause?
V prvních třech kolech nikoho. Pravdou je, že od nominace Švejnara jsem neříkal, že budu volit Klause. Říkal jsem ale, že mám problém s panem profesorem Švejnarem.

Klaus byl pro vás prostě méně nepřijatelný než Švejnar.
Myslím, že toto je to správné vyjádření. Prostě jsem volil člověka, kterého znám a který se nějakým způsobem zúčastnil politického vývoje u nás po roce 1990 a už mě ničím nepřekvapí.

Vůči Švejnarovi tuto důvěru nemáte.
No, neměl jsem ji. Ale to nebyl základní problém. Věcí v tom byla spousta. Rozhodnutí volit ve druhé volbě Klause jsme vnitřně udělal někdy týden před první volbou.

A proč jste tedy v první volbě nehlasoval pro nikoho?
Byla to moje domluva s vedením klubu strany.

A tato dohoda byla už před první volbou?
Ano, toto věděli pánové Paroubek a Hašek už před první volbou s tím, že v první volbě jsem ustoupil.

DUŠÍ JSEM SOCIÁLNÍ DEMOKRAT

Zdá se mi, že jste naznačil, že kdyby volba byla tajná, bylo by takzvaných přeběhlíků z ČSSD volících Klause ještě víc.
Nic takového jsem nikdy neřekl. A nikdy o tom nebudu spekulovat.

Předám vám jednu velmi kritickou výzvu na vaši adresu, kterou nám zaslal čtenář Deníku Petr Rudolf ze Šonova. Přečtu ji celou: „Pane poslanče Evžene Snítilý, při posledních parlamentních volbách jsem dal svůj hlas sociální demokracii. I díky tomuto mému hlasu jste získal poslanecký mandát. Před rozhodujícím hlasováním při volbě prezidenta republiky jste přeběhl do tábora největšího politického rivala. Tímto svým jednáním jste selhal nejen politicky,ale především morálně. Zklamal jste moji důvěru a v žádném případě mě již nezastupujete. Proto Vás jako volič žádám,aby jste se zachoval čestně alespoň v tom smyslu,že se vzdáte svého poslaneckého mandátu. Jsem přesvědčen,že mě v mé žádosti budou následovat i další voliči ČSSD.“ Co našemu čtenáři Petru Rudolfovi, a vlastně stovkám dalších voličů, které jste zklamal, odpovíte?
Jsem rád, že mě ti lidé volili, poslanecký mandát trvá. Vzkazuji jednu jedinou věc: pan profesor Švejnar byl přece kandidátem Strany zelených, tedy strany vládní koalice. Poslanci této strany vloni chodili v zelených tričkách a měli napsáno na zádech nápis „Ani já nejsem hlas pro pana Paroubka“. Švejnar byla kandidátem jedné strany z vládní koalice. To jsem si také musel rozmyslet, komu dám svůj hlas. Žádné salto portále jsem ale neudělal. Věřím tomu, že dotyčný volič mě už nikdy volit nebude, protože jsem ho zklamal, ale já vykonávám svůj mandát. A nikdy jsem neporušil program strany. Nikdy.

Předseda náchodské ČSSD Miloslav Mrština řekl v Deníku, že jste se mu se svými pravicovými názory nezdál už dřív. A že jste porušením usnesení výboru porušil i stanovy strany.
Nikde ve stanovách nemáte napsáno, koho máte volit. Dokonce ani v programu strany se volbě prezidenta nevěnuje žádná pozornost.

Kdybyste mohl vrátit čas o týden a věděl, jaká poprask vaše hlasování vyvolá, zachoval byste se stejně?
Jsem přesvědčen, že mé rozhodnutí bylo správné. Víte, pane redaktore, prezidentská volba je nejen o jméně, ale hlavně o úřadu. Já si nepamatuji, že by prezident Klaus během mandátu někdy porušil ústavu republiky. Jestli máme oba (já s Klausem) jiné názory, to je pravda. Ale základní věc je, že pan Švejnar žije ve stejném ideovém světě jako Klaus.

Podle vás bylo celé dilema o volbě mezi pravičákem jedním a pravičákem druhým?

Pan profesor Švejnar je liberální ekonom, podobně jako minulý a současný prezident. Byla to skutečně volba mezi dvěma pravicovými kandidáty.

Před necelým měsícem jste se vzdal funkce předsedy krajské organizace ČSSD. Byla to první vlaštovka toho, co následovalo?
Ne, to nebyla první vlaštovka. Řekl jsem, že se funkce vzdávám ze zdravotních důvodů a hlavně – po dokončení rozdělané práce. A tou prací bylo sestavení krajské kandidátky pro podzimní volby. To nemá s prezidentskou volbou nic společného.

S POLITIKOU KONČÍM

Budete kandidovat v příštích volbách, ať už krajských, nebo parlamentních?
Se ženou jsme s domluvili před dvěma půl lety, že nejpozději v roce 2010 ukončím svou politickou kariéru. Takže nebudu pokračovat v žádné politické funkci na žádné úrovni.

Ani v komunální politice?
Ne. Ale opakuji, to rozhodnutí padlo před dvěmi a půl lety.

Budete nyní ve sněmovně hlasovat se sociálními demokraty?
Tím, že jsem přestal být členem klubu a případnou ztrátou stranické knížky, která mě možná za týden možná čeká, se nemění můj názor na svět. Takže nebudu mít problém hlasovat se sociální demokracií. Je však pravdou, že budu mít trošku volnější ruce.

Stalo se už někdy dřív, že jste měl nutkání hlasovat jinak než velí vedení ČSSD, nebo to bylo poprvé až teď?
Takové situace nastávají u každého člověka. Vůbec nejvíc loajality jsem musel projevit v minulém volebním období při hlasování o registrovaném partnerství. Tam jsem měl obrovské problémy, můj názor na tuto otázku je jiný a své hlasování jsem nesl velice těžce. Volba prezidenta byla však po dvanácti letech mým prvním hlasováním, kdy jsem jednal jinak, než podle usnesení ČSSD.

Váš rodinný dům v Náchodě-Babí jste před prezidentskou volbou převedl na svého nejmladšího, 13letého syna. To není moc obvyklé převádět majetek na dítě školou povinné. Skrývá se za tímto krokem obava o vaši osobu, či je v tom ještě něco úplně jiného?
Do mých soukromých vztahů nikomu nic není, vůbec nic, ani mým voličům. To nebyl můj dům, ale dům můj a mé ženy, ve společném vlastnictví 50 na 50. To, jak jsme se se ženou rozhodli, je čistě naše rozhodnutí a já se z něho nemíním zpovídat. Já mám šest dětí, z toho dvě jsou vyženěné, poměry v takto široké rodině jsou velmi složité a já se z našich rodinných a čistě soukromých rozhodnutí nebudu zpovídat. Vůbec nikomu.

Dobře, zeptám se jinak: dokážete vyloučit, že převod domu nějak souvisel s politickým vydíráním či jinými tlaky?
Pane redaktore, převod domu začal v říjnu roku 2006. Cožpak v té době bylo nějaké usnesení na volbu prezidenta? To je opravdu špína nejhrubšího zrna. Jsem veřejná osoba do té doby, dokud nevstoupím na svůj vlastní pozemek. Od okamžiku, kdy na něj vstoupím, do mého soukromí nikomu nic není.

Ochranná služba vám byla přidělena, nebo jste o ni požádal? Kolik stojí?
Požádal jsem o ni na základě doručení obálky s nábojnicí. Rozsah této ochrany je věcí odborníků, nikoliv mou. Mohu jen říct, že na počátku týdne jsem zadal soukromé bezpečnostní agentuře instalaci bezpečnostního zařízení do svého domu a ochranu si budu platit sám.

Máte představu, kolik vás to bude stát?
Já představu mám. Je to v řádu desítek tisíc korun.

Mluvíte o instalaci tohoto bezpečnostního opatření?
Ano.

A její provoz, činnost?
Tam je to pochopitelně otázkou měsíčních splátek. Ta jsou v řádech tisíců.

Tisíců nebo desetitisíců?
Tisíců.

AŤ POŠLOU MÍSTO KULEK VRAHA

Když vás potkávají lidé na ulici, v hospodě, v obchodě, klepou nám na temno, nebo vám spíše hrozí pěstí?
Ty reakce jsou zatím od pochvalných za odvahu, na druhém pólu jsou reakce lidí, kteří mi přejí pomalu smrt pro celou rodinu na rakovinu a tak dále. Ale já jsem dost nedůtklivý na všechny ataky na mou rodinu. Ať už neposílají kulky. Ať pošlou vraha. Ale ať zasáhne jenom mě. Ať nechá každý mou rodinu na pokoji. Ta byla s mým rozhodnutím srozuměna a stojí za mnou.

Převládají ohlasy veřejnosti negativní nebo pozitivní?
Já zatím registruji ohlasy e-mailové, tam je poměr 70 procent kladných, 30 záporných. Ale spektrum těch názorů je obrovsky široké.

Ještě zpátky k samotné volbě: Kdyby se byl býval volil prezident tajně, byl byste doposud členem ČSSD?
Ale to já nevím?! Dopředu jsem řekl, že veš druhé volbě budu v každém kole volit Václava Klause. Hlasoval jsem také pro veřejnou volbu.

Neměli by se ale lidé volit spíš tajně?
V ČSSD se lidé volí tajně. Ale bylo to v tu chvíli stanovisko strany a já neměl důvod ho zpochybňovat. Když už jsem byl rozhodnut, koho volit, a seznámil jsem s tím i vedení strany , neměl jsem důvod hlasovat pro tajnou volbu. Je pravdou, že zvykem bylo pana prezidenta volit tajně. Ovšem ústava nic takového neříká.

Na následující otázku dalšího našeho čtenáře jste sice už nepřímo odpověděl, ale přece: Vstoupíte do ODS?
Pane redaktore, i s možnou ztrátou mandátu zůstávám sociálním demokratem a do žádné jiné strany nikdy nevstoupím.

Jak ale chcete jako sám voják v poli něco prosadit?
Já nejsem sám voják v poli. Mám přístup ke všem materiálům, co dostávají ostatní poslanci. Nejsem žádný vyvrhel, který bude sedět schoulen někde v koutě ve sněmovně.

Co si myslíte o Janu Švejnarovi?
Já si ho velice vážím, stejně jako všech lidí. Tedy téměř všech lidí. Může mě být i líto, že jsem se vnitřně neztotožnil s jeho osobou, ale já si ho vážím. Šel do otevřeného boje a to je důvod, abych si takového člověka vážil.

Použiji dobrý termín, když řeknu, že 3. března na členskou schůzi náchodské ČSSD, která bude jednat o vašem vyloučení, se půjdete obhajovat?
Půjdu tam, samozřejmě, a shrnu tam do několika málo bodů své pohnutky. Ale plamenná obhajoba to zcela jistě nebude, pane redaktore.

Myslíte si, že vás vyloučí?
Nemám křišťálovou kouli, opravdu nevím.

Jak jim ale odůvodníte, že se nehodláte vzdát poslaneckého mandátu?
Já jsem neporušil program strany. Já jsem se svou vlastní stranou jsem po 18 letech patrně rozešel v jednom jediném názoru. Jestli to je důvod na vzdání se poslaneckého mandátu, tak já to tak nevidím.

Co je podle vás pravdy na tom, že část ČSSD je nespokojená s tvrdou rukou pana Paroubka?
Já nevím o žádné části sociální demokracie, která by byla nespokojená. Snad jsme skupina svobodných lidí ve svobodné zemi, a pokud by byl někdo nespokojen, tak by to měl dokázat říct. Takže spekulace tohoto typu, ty já nedokážu posoudit.

Takže tyto výhrady vůči Paroubkovi odmítáte?
Každá politická strana má svého vůdce. Každý předseda ČSSD je volený nejvyššími orgány strany, u nás se tomu říká sjezd, a pro mě je pan Paroubek řádně zvoleným předsedou strany.

Mluví se o tom, že Miloš Zeman de facto podporoval ve volbě Václava Klause. Třeba poslanci Melčák a Pohanka si svůj postoj k volbě ujasnili právě po konzultaci s Milošem Zemanem, jak sami naznačili.
Jestli narážíte na to, zda jsem i já svůj postoj konzultoval s…

Ne, narážím na to, že Zeman jako alma mater sociální demokracie má ve straně dodnes velký vliv.
Nezaregistroval jsem, že by Miloš Zeman řekl: já podporuji Václava Klause. Nic takového jsem opravdu neslyšel ani nečetl. Každý z nás má svou hlavu, každý jedná podle sebe a já nemám právo hodnotit jednání druhého člověka, jestli je dobré, nebo špatné. Jeden byl předsedou sociální demokracie, druhý právě je. Proč bych je měl porovnávat? Za obou dvou ČSSD ušla nějakou cestu a ta cesta, která začala v Hradci Králové při volbě Zemana, byla úspěšná. A cesta pana Paroubka je do této doby úspěšná také.

NIKDY BYCH NEVYLUČOVAL

Kdybyste byl předsedou sociální demokracie vy, postupoval byste vůči takovému „zrádci“ ve straně, jako jste nyní vy, stejně?
Nikdy během svého členství v sociální demokracii jsem nehlasoval pro vyloučení kohokoliv. Nikdy.

Pane Snítilý, z našeho rozhovoru mám pocit, že se nebavím se „zrádcem“ a dezertérem, který hází špínu na své kritiky, ale se sociálním demokratem, který nadále obhajuje vlastní stranu, která s ním přitom chce zamést. Mohl byste nyní mít důvod být mnohem tvrdší. Kde se ve vás bere ta loajalita?
Pane redaktore, pokud si někdo myslel, že na základě svého osudu, momentální skutečnosti, která z historického hlediska nemá žádný význam, to jsou všechno jenom hloupé řeči, že hlava tato ovlivní tuto republiku jinak než hlava tato, to jsou jen bezvýznamné řeči. Pokud si někdo myslí, že nyní začnu plivat na dílo, u jehož zrodu jsem stál, tak se prostě plete. Já nechci v žádném případě špinit sociální demokracii a nikdy to dělat nebudu. Na celé cestě ČSSD jsem kus práce odpracoval i já včetně řady dalších bezejmenných lidí. Notabene, o mě se také jedenáct a půl roku také nemluvilo, až do této události. Byl jsem loajálním sociálním demokratem a nikdy se ode mne nikdo nedočká, abych plivnul do řad, do kterých třeba za týden už nebudu patřit.

Jak se změnil výš životní rytmus v posledních čtrnácti dnech dnech? Chodíte dál do hospody, na vycházky, na nákupy, nebo se více zdržujete doma?
Můj život se málem změnil při kolapsu, který jsem měl v třetím kole první volby. Ale naštěstí jsem měl dobrého doktora. Do hospody jsem nikdy nechodil, ani jako mladý, takže nyní žádná změna. Ochranný systém má pochopitelně své dopady, ale v rodině komunikujeme dál normálně a zvykám si už i na to, že když jdu na vycházku se psem, ochranka jde za mnou. Žiji stejně jako před čtrnácti dny a žít jinak nebudu. I když teď s ochrankou zády. Necítím žádnou vinu.

Ale ochranku přece nemůžete mít pořád?
Až ministerstvo vnitra usoudí, že už ji nepotřebuji, tak ji mít nebudu.

Chtěl byste něco sám za sebe vzkázat čtenářům?
Ano, chtěl… Rozcupujte mě na milion kusů. Ale cupujte mne. Já jsem to udělal… Má rodina s tím nemá nic společného… (do očí mu vrhknou slzy) Prosím… všechny novináře, aby nechali mou rodinu na pokoji.

Novináři ji ale nechávají na pokoji, vyhrožují vám jiní.
Vždyť například kauza vytažení našeho domu z katastru nemovitostí, to je jasný útok na rodinu. Soustřeďte se na mě. Šťourejte se v mém životě, ale opravdu prosím: vynechte z toho mou rodinu. Přece v této společnosti nepadá vina otce na děti, to už snad máme dávno za sebou. Prosím, ať jsou (mí blízcí) ušetřeni toho hnoje, který na mě padá jedním jediným úkonem.

Váš zdravotní kolaps při volbě byl poprvé v životě?
Ne. Lékařská zpráva nelže. Naposledy jsem to zažil už dávno, vždycky ale v naprostém vyčerpání a při psychické únavě. A já jsem byl tentokrát naprosto vyčerpaný.

Z čeho jste byl vyčerpaný?
Ta atmosféra na Hradě při volbě přece byla vypjatá…

Myslíte kolem vaší osoby, nebo obecně?
Obecně.

Ptám se na to, že jste zkolaboval právě vy. Vyvolává to dokolečka spekulace, že jste neunesl nátlak, který mohl být na vás činěn.
Už jsem řekl, že jsme vedli jednání rovnocenných partnerů. Žádný nátlak. Jestli si myslíte, že na mě někdo řval, když budeš volit, tak jak budeš volit, tak se ti něco stane… Ne, nic takového. Byl to prostě náročný týden.

Neřešil jste třeba v sobě vnitřní dilema, které jste nedokázal zdravotně unést?
Ne, když jsem přijel na volbu, měl jsem to už v sobě vyřešeno. Když jsem jel na volbu, nepředpokládal jsem, že bude tak dlouhá. Nevzal jsem si prášky na tlak, takže v sobotu jsem musel použít náhradní prášky. Mé dlouhodobé problémy s tlakem nemají s volbou prezidenta nic společného, jenže k nim se připojila vypjatá atmosféra při volbě, a mám problémy se zažíváním, prakticky nejím a to vše se kloubilo do jednoho okamžiku. A stalo se. Opravdu jsem nepředpokládal, že první volba potrvá tak dlouho.

Vy jste se prostě domníval, že Václav Klaus bude zvolen hned první den.
Ne, to jsme se nedomníval. Já se pouze domníval, že první volba skončí celá v pátek, já pojedu domů a vezmu si prášky. Protože je beru jen ráno. Stalo se ale jinak. Dostal jsem ale náhradní prášky, k tomu se připojila dehydratace a to všechno se podepsalo do té tečky, která se stala. Mohou to potvrdit i lidé, kteří byli okolo mě, já byl v tu chvíli úplně mimo.

Když vidím, jak pálíte jednu cigaretu za druhou, jak budete hlasovat o protikuřáckém zákoně?
No pochopitelně proti. Ne proto, že jsem kuřák. Jsem kuřák, který dokáže letět 12 hodin letadlem a nezapálit si. Ale – kde to jsme?! Sám jsem byl pro omezení kouření ve veřejných budovách, na zastávkách a podobně. Ale nikdo mě snad nebude trestat za to, že jsem kuřák?!

O OLOMOUCKÝCH TVARŮŽCÍCH

Jaký je v tom postoj sociální demokracie?
Já nevím. Ale myslím si, že žádný vyhraněný.

Narážím i na to, že šéf náchodské ČSSD Mrština tvrdí, že tíhnete k pravici, a vaše postoje v tomto rozhovoru jsou v mnohém opravdu poněkud konzervativní: důraz na odmítání narušení osobních svobod, soukromého majetku, odmítání registrovaného partnerství…
Pane redaktore, já nevím, co je pravicové a co levicové. Podle mě je rozdíl mezi levicí a pravicí pouze v přerozdělování daní, v ničem jiném. A jestli se ptáte, jestli jsem konzervativní člověk, tak ano, já jsem velice konzervativní člověk. Já vedu svou rodinu tak, jak ji vedl můj táta a před ním děda. Jsem velice konzervativní v hodnocení rodinných vztahů, soukromého majetku i osobních svobod. Jsem velice konzervativní člověk i vůči státu a rodině. To ale neznamená, že nemůžu být sociální demokrat.

Sociálně-demokratická idea však klade důraz na jiné hodnoty…
To si nemyslím.

Z konzervativismu ale vychází česká a částečně i evropská pravice.
Podívejte se do našeho programu. V čem vidíte jiný rozdíl, než v přerozdělování daní? Někdo může být euroskeptikem, ale to už já jsem skoro taky. Mě nebaví se hádat o to, jestli olomoucké tvarůžky byly, jsou a budou olomouckými tvarůžky. To mě prostě nebaví. Já je vždycky jedl, jím je a jíst budu. A dohady o tom, že nějaká komise určuje, jestli je to tradiční výrobce, no prosím, ale v tom případě jsem euroskeptik.

Takže v tomto případě pro sociální demokracii také “zrádcovský“ postoj?
Ale proboha, já uvedu jeden příklad. Protáčely se mi panenky, když jsem na jedné své návštěvě viděl podle mě nesmyslně vyplýtvané peníze na jistý evropský projekt. Na druhé straně si vážím toho, že sem peníze poplují. Je to ale hodně složitá otázka. Dělit lidi na eurooptimisty a euroskeptiky, to je tak hrubé dělení, jako kdybyste řekli, že půlka národa jsou blbci a půlka géniové.

Co budete dělat, až skončíte v parlamentu?
Zatím o tom nepřemýšlím. Je mi 54 let, v roce 2010 odcházím z rodinných důvodů z politiky, a co bude potom, do mého předčasného důchodu, do kterého půjdu v 60 letech, jde tedy o čtyři roky, to opravdu nevím.

Co jste dělal před tím, než jste se stal poslancem?
Měl jsem pestrý život. Živil jsem se jako pomocný dělník, nekvalifikovaný učitel, zástupce vedoucího v modelárně, mistr v cihelně, na přelomu let 1990 a 1991 jsem byl nezaměstnaný, pak jsem byl angažován jako politický pracovník ve struktuře strany a nakonec jsem se stal poslancem. Ničeho, co jsem kdy udělal, nelituji.

Zeptám se jinak. Co umíte, co byste mohl dělat?
(smích) No, neumím nic z technických oborů, všem říkám, že mé technické vlastnosti končí u skoby. Zatím si období těch čtyř let představuji tak, že budu někde zaměstnán na krátký pracovní úvazek. Třeba i jako vrátný, mě to nijak nedegraduje, každá práce je potřebná. A začnu odpočívat.