Od pondělí vláda povolila svatby do deseti osob. Do tohoto počtu zahrnuje oddávajícího a matrikářku. Stanovila další milníky, s kterými se ne každý ztotožnil.

Sňatek musí proběhnout se zakrytými ústy a nosy, tedy v rouškách, výjimku mají jen snoubenci a členové jedné domácnosti. Odstup dva metry, podání rukou pouze po dohodě a s okamžitou dezinfekcí. Ruce se musí dezinfikovat jako všechny pomůcky použité při obřadu, tedy zřejmě i svatební prsteny. O tom však ministerstvo vnitra ve svých nařízeních nepíše. Novomanželé se mohou políbit.

I když je obřad limitován počtem osob, přesto je řada svatebčanů, kteří na povolení netrpělivě čekali. Tak jako Marie Matyiová a Vojtech Sajko. „Vadí nám roušky, to se špatně dýchá,“ vzdychne si nevěsta při příchodu do obřadní síně. Po informaci, že snoubenci nemusí mít roušku, ji ihned odkládá.

Místo elegance gumové rukavice

„Svatbu jsme plánovali už vloni, nějak jsme zaváhali a pro tento termín jsme se rozhodli už dávno. Kvůli současným omezením jsme už nechtěli nic měnit,“ říká rozechvělým hlasem. Ženich se jen usmívá.

„V pátek máme hned tři svatby. Dvě byly dlouho odkládané, takže hned při prvním možném termínu se svatebčané dlouho nerozmýšleli,“ uvedla sobotecká matrikářka Pavlína Guciová.

Polibek povolen

Celý týden přemýšlela, jak všechno sesynchronizuje. Každému, kdo se bude podepisovat musela připravit vlastní tužku, kožené slavnostní desky vyměnila za plastové, které se mohou dezinfikovat. Musí mít rukavice, plánovala si zapůjčit bílé háčkované, ale vnitro požaduje gumové. „Nevím, jak to budu v rukavicích všechno zvládat, ale snad to nějak půjde,“ je plná optimismu. A zvládla. Poučila snoubence o všech nařízeních. Oddávající místostarosta Jan Janatka přirovnal mimo jiné manželství ke stavebnici i lodi, která musí mít nejen velitele, ale především dobrého navigátora. Manželé si vyměnili prstýnky, následoval polibek a gratulace. Líbání v rouškách nedokázal nikdo zabránit, snad kvůli tomu stát svatbu neanuluje. Slzy dojetí a jde se slavit domů.

V Jičíně se odehrál v pátek jeden obřad v obřadní síni a v sobotu ve Valdštejnské lodžii. „Budu dohlížet u paty schodiště na to, aby se zde neshromažďovali lidé,“ říká organizátorka svateb Daniela Wehenbergová k nutným omezením.

Restaurace v obýváku

Hostinu prý svatebčané z převážné části řeší doma formou cateringu. „Velké svatby se přesouvají na podzim nebo na příští rok. Pro mě jako podnikatelku je to náročné, ruší se mně akce na další tři měsíce,“ přiznává mladá žena problémy.

V Náchodě podle tiskové mluvčí radnice Niny Adlof není o svatby příliš velká mela. Většinou je svatebčané odkládají na konec prázdnin a září a nebo vyčkávají.

V Trutnově mají první stavbu v pátek, následuje sobota, další 15. a 16. května, 22. a 23. května a 30. května tu dokonce oslaví zlatou svatbu. Jinak i zde svatebčané oddavky houfně přesouvají na léto a začátek podzimu.

Svatební omezení

Obřadu se od pondělí může účastnit jen oddávající (za úřad či církev), matrikář, snoubenci, jejich dva svědci a maximálně další čtyři osoby. Kromě snoubenců musejí mít během obřadu všichni zakrytá ústa a nos, dvoumetrové rozestupy nemusejí při obřadu dodržet snoubenci a členové společné domácnosti. Při ztotožnění před matrikářem si svědci mohou dočasně odkrýt ochranu obličeje. Úřad musí každé osobě, která se během obřadu podepisuje, zajistit vlastní pero a psací potřeby po obřadu vždy dezinfikovat.

Doporučujeme, aby minimálně matrikářka měla během obřadu jednorázové gumové rukavice.