Kontroverzní pomník město nechalo dočasně přemístit do areálu technických služeb. Město chce nyní s autorem sochy Stanislavem Hanzíkem jednat o reklamaci díla. Socha byla na náměstí slavnostně odhalena v listopadu minulého roku.

„Původně bylo ve hře přemístění sochy na jiné místo ve městě. Podle odborníků i značné části veřejnosti však vykazuje socha tak slabou výtvarnou a řemeslnou kvalitu, že by ani navrhované varianty přemístění tento problém nevyřešily,“ uvedl Josef Krofta, náměstek primátora.

Odpůrci sochy a organizátoři petice tuto skutečnost vítají.

„Jsme rádi, že jsme dosáhli svého. Nechtěli jsme naštvat autora, který ale nese odpovědnost za kvalitu díla. Svůj díl zodpovědnosti padá také na iniciátory sochy. Vnímám to spíše jako nešťastnou událost,“ řekl v úterý Štěpán Málek. „Jsem rád, že jsme splnili část usnesení zastupitelstva a vyhověli tak většině Hradečanů,“ dodal primátor města Zdeněk Fink.

O tom, že socha, za kterou město s úpravou náměstí zaplatilo 3,5 milionu korun, se vrátí autorovi, rozhodli zastupitelé na svém zasedání na konci června, kdy pro hlasovalo 21 zastupitelů z přítomných 36. Hradecká radnice usilovala o postavení Ulrichova pomníku od roku 2002, v soutěži tehdy vyhrál kontroverzní projekt, který zachycoval Ulricha sedícího za psacím stolem.

Socha měla být umístěna na Ulrichově náměstí na vysokém sloupu, lidé by ji sledovali z trojice dalekohledů. Návrh však zamítli památkáři, kteří tvrdili, že pomník by narušil architektonicky ucelený prostor náměstí.

(hod, čtk)

Historie vzniku pomníku

Vybudování sochy Františku Ulrichovi si jako jeden z cílů stanovili zastupitelé pod vedením primátora Oldřicha Vlasáka už kolem roku 2000. Tehdy dokonce vznikl Nadační fond města Hradce Králové Dr. F. Ulrichovi. Ani architekt Gočár si totiž před desetiletími nebyl jistý, zda má Ulrichův pomník skutečně stát na náměstí stejného jména. Některé studie ho obsahují, jiné pohledy jsou už bez něho. Architekt prostě zkoušel více umístění pomníku. Nikde není černé na bílém, že by Josef Gočár náměstí Františka Ulricha definitivně zamítl. Takový písemný doklad neexistuje.

I k tomu přihlédla komise, v níž nechyběli umělci, pedagogové, sochaři, ale také královéhradecký biskup Msgr. Dominik Duka, když v roce 2002 vybrala v soutěži vítězný návrh. Autoři posadili starostu Ulricha za pracovní stůl a umístili ho na čtrnáctimetrový pylon. Detaily pomníku by mohli lidé sledovat třemi dalekohledy. Ostře proti návrhu vystoupili památkáři a vítězný návrh doslova smetli ze stolu. V září 2009 rozhodli hradečtí radní o přidělení zakázky na pomník sochaři Stanislavu Hanzíkovi. Bez výběrového řízení, na doporučení Spolku výtvarných umělců Mánes a dalších odborných veličin. Vedení města podpořilo Hanzíkovu myšlenku postavit sochu na náměstí Svobody. Čelem k historickému Hradci, zády k objektům architektů Gočára, Kotěry či Reichla.

Začátkem listopadu roku 2009 pracovní skupina radních prohlásila náměstí Svobody za nejideálnější prostor. Zastupitelé nalezli v nabitém rozpočtu peníze na zaplacení díla, takže umělec odstartoval svůj závod o čas. Slavnostní odhalení sochy jej čekalo za rok. Proti soše se okamžitě zvedla vlna odporu. Jednak kvůli uměleckému zpracování a také kvůli umístění. Vznikla petice a po sestavení nového zastupitelstva se začala celá situace řešit. Variant bylo několik, padlo pár návrhů na přemístění sochy do jiné lokality. Nakonec zastupitelé rozhodli, že socha zmizí do areálu technických služeb.