Čtyři nové plastiky přibyly do sbírky zkrášlující Tylovo nábřeží. Sochy z dílen umělců z celého světa byly vytvořeny na Hořickém symposiu, které se konalo už od začátku prázdnin v Hořicích v Podkrkonoší.

V neděli byly hotové výtvory představeny veřejnosti v Hradci Králové při akci pod názvem Nábřeží sochařů. Slavnostní vernisáže, jež vypukla po deváté hodině večer, se zúčastnili všichni autoři.

„Letos přijali pozvání sochaři z Ekvádoru, Japonska, Turecka a jeden ze zástupců reprezentoval Českou republiku. Každý rok se snažíme, aby přijeli úplně noví umělci,“ vysvětlil jeden z organizátorů Martin Samohrd.

Sochaři dostanou k dispozici 40 kamenů, ze kterých si zvolí ten nejvhodnější. Pak už musejí zapojit vlastní sílu a fantazii.

„Většinou vstávali kolem páté hodiny ráno a s prací končili až pozdě v noci. V pátek museli svá díla dodělat, abychom je stihli převézt do Hradce Králové. Chvíli jsme i vtipkovali, že jim zapojíme reflektory, aby to zvládli,“ prozradil Samohrd.

Pro krajskou metropoli je to jedinečná příležitost, jak netradičním způsobem zkrášlit nábřeží a jeho okolí.

„Letos je to šestý ročník této plenérové expozice soudobých plastik vytvořených na Hořickém sochařském symposiu. I díky tomuto projektu se v letních měsících daří oživit město Hradec Králové. Obyvatelé a návštěvníci města mají možnost vidět naprosto unikátní výstavu pod širým nebem. Každý rok je tato expozice částečně obměňována,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup, který se účastnil slavnostní vernisáže.

Tu zpříjemnil koncert hradecké filharmonie a závěrečný ohňostroj. Příchozí měli také zdarma pivo a hořické trubičky. Nábřeží nyní zdobí sedm skulptur.