V České republice se odchovává čtyři sta dravců ročně, a to především těch nejvzácnějších jako jsou sokoli a orli.

Sokolnictví totiž vzniklo právě v Opočně na zámku, kde byl v listopadu 1967 založen klub, který patří k největším na světě. V současnosti je součástí Českomoravské myslivecké jednoty.

„Díky spolupráci s myslivci jsme dosáhli velikého úspěchu, protože u nás byla prakticky utlumena vzteklina. A tak kolega, který vzteklinu dělal, si tak uřízl vlastní větev a jeho laboratoř skončila. A přispěli k tomu i sokolníci, kteří nám pomohli řadu propagačních věcí řešit,“ prozradil přítomný zástupce Státní veterinární správy, který se jako řada dalších hostů účastnil slavnostního předávání ocenění na opočenském zámku.

Sokolníci odchovávají v ČR více než 400 dravců ročně, a to především těch nejvzácnějších jako jsou sokoli, rarozi a orli. „Je třeba připomenout naši činnost i ve vztahu k veřejnosti. Jde například o letiště, která se bez sokolníků neobejdou. Sokolníci se ale angažují i v ochraně skládek z hygienických důvodů a při ochraně vinic,“ doplnil Petr Zvolánek.

V Opočně začalo setkání sokolníků
 
Zahájením výstavy o čtyřicetileté historii Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty v Opočně začalo mezinárodní setkání sokolníků.

Účastníky akce, která se koná až do soboty 13. října, čekají v dalších dnech tři lovy za pomoci dravců ve třech desítkách honiteb na východě Čech. Informoval o tom předseda sokolnického klubu Petr Zvolánek.

"Výstava v zámeckém letohrádku přibližuje na informačních panelech historii našeho klubu, úspěšné odchovy, péči o dravce ve volné přírodě či využití dravců při ochraně letišť," řekl Zvolánek. Hlavní program setkání sokolníků odstartuje ve čtvrtek dopoledne tradičním nástupem sokolníků. "Očekáváme přibližně tři stovky sokolníků a příznivců sokolnictví, přes 100 jich určitě dorazí i se svými dravci," řekl Zvolánek. V Opočně budou zastoupeni jestřábi, sokolovití dravci či orli. Na sobotní dopoledne připravují sokolníci nedaleko od Opočna v blízkosti tamní mlékárny ukázku lovu pro veřejnost.

Klub sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty sdružuje přes 450 členů. "V posledních letech sledujeme vzrůstající zájem o sokolnictví, a to přesto, že v klubu nechceme nějaký mohutný nárůst počtu členů, ale spíše máme zájem o lidi, kteří nechtějí s dravci jen lovit, ale jsou jim připraveni nabídnout také dobré podmínky a starat se o ně i ve volné přírodě," řekl Zvolánek.

Od roku 1991 je Klub sokolníků ČMMJ členem mezinárodní sokolnické asociace, která sdružuje kluby ze 40 zemí a více než 12.500 sokolníků.