Advokát Ervín Perthen bude zastupovat Hradec Králové v kauze nedostavěných skladových hal. Před nedávném o tom rozhodlo vedení města a potvrdila se tak slova primátora Zdeňka Finka z únorového zastupitelstva, kde vyslovil přání, aby si město sehnalo v kauze s firmou CTP právníka z krajské metropole.

Soudní spor však nemusí být jasnou záležitostí a celá kauza se může protáhnout na i na několik let.

„Podle mých zkušeností a s přihlédnutím k rozsahu možného dokazování se může stát, že na pravomocné rozhodnutí si počkáme několik let," myslí si advokát Ervín Perthen, který zároveň dodává, že podanou žalobu ze strany developerské firmy CTP chápe jako formu nátlaku na krajské město, respektive jeho současné vedení.

Věří v úspěch

Současně advokát Ervín Perthen vidí šance na úspěch města proti žalobě společnosti CTP jako reálné.

„Začít stavět bez příslušných oprávnění, tedy jasně porušit zákon a snažit se ze svého protiprávního jednání ještě získat prospěch, mi nepřijde správné a takový nárok by neměl před soudem uspět," dodává Perthen s tím, že se ovšem nebude jednat o jednoduchý spor.

Spor o miliony

Žaloba, kterou firma CTP proti Hradci Králové podala, je vyústěním několikaletého sporu o dostavbu skladovacích hal developerské firmy CTP.

Na počátku vlekoucí se kauzy bylo zjištění, že skladové haly začaly být stavěny bez povolení. Developeři následnou pokutu zaplatili, ovšem narazili u hradeckých zastupitelů, ti několikrát odmítli dát souhlas firmě s využíváním příjezdové cesty.

Firma se stále snaží získat dodatečné stavební povolení, ale podstatným faktorem je právě nesouhlasný postoj zastupitelů ohledně příjezdové cesty. Přestože společnost CTP přišla i s jinou variantou, jak získat možnost skladové haly dostavět – domluvila si u soukromníka příslib jiné cesty – městu Hradci Králové nabízela vzájemnou dohodu.

K té ovšem nedošlo a tak u soudu přistála první žaloba kvůli ušlému zisku proti Hradci Králové.

Pokud by celý projekt zkrachoval úlně, jsou developeři ochotní požadovat u soudu po městě zhruba 200 milionů korun.

Kauza byla horkým tématem na zasedáních zastupitelů, ale i za zavřenými dveřmi. Nicméně zastupitelské kluby k případnému kompromisu zaujaly odmítavý přístup a rozhodly se tak čelit soudnímu sporu.

Jako právního zástupce si město zvolilo advokáta Ervína Perthena, který získal mimo jiné kladné reference i od bývalého prezidenta Václava Havla.