Vloni 6. prosince ve čtyři hodiny ráno slovně napadl personál nemocnice, když tam dorazil se svou partnerkou, nyní jeho manželkou. Zdravotníci si jí prý dlouho nevšímali. Sestry údajně nazýval krávami a jedné vyhrožoval zpřelámáním kostí. Personál pohotovosti na základě Macháčkova jednání spustil alarm a přivolal strážní službu, do nemocnice přijely incident řešit hlídky státní a městské policie. Hlídku státní policie Macháček podle soudu také slovně napadl, když její členy nazval idioty. Podle soudu Macháčkovo jednání ovlivnilo i předchozí požití alkoholu.

Macháček odmítl, že by někoho urážel. Vše bylo podle něj vyvoláno nečinností personálu nemocnice. „Celých 20 minut se o nás nikdo nezajímal. Zdravotní stav manželky se horšil, nebylo možné se dovolat pomoci,“ řekl Macháček. Pokud by policista pokutu nezaplatil, měl by jít na půl roku do vězení. Rozsudek není pravomocný. Macháček si pro odvolání ponechal lhůtu. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal.

Krajský policejní ředitel Macháčka po konfliktu postavil mimo službu, a to až do pravomocného rozhodnutí soudu. V případě pravomocného odsouzení by následovalo Macháčkovo propuštění ze služebního poměru. „Pokud by byl uznán nevinným, bude rozhodnuto o jeho dalším zařazení do řad policie,“ řekla krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

PSALI JSME: Policejní boss čelí stíhání

Hradec Králové – Státní zastupitelství v Hradci obvinilo Josefa Macháčka ze tří trestných činů za loňský incident na záchrance v nemocnici. Hrozí mu až dva roky vězení.

Vyšetřování incidentu šéfa územního odboru vnější služby v Hradci Králové Josefa Macháčka uzavřela po dvou měsících policejní inspekce. Jeden z policejních bossů údajně vloni v prosinci urážel personál pohotovosti fakultní nemonice, který prý otálel s ošetřením jeho přítelkyně.

„Podali jsme návrh na zahájení trestního stíhání, a státní zástupkyně to akceptovala. Obvinila ho z výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a z urážky mezi vojáky,“ uvedla mluvčí inspekce Martina Lídlová.

Josefu Macháčkovi, kterého krátce po konfliktu postavil krajský policejní ředitel mimo službu, hrozí v případě obžaloby a soudního procesu až dva roky vězení. „Zatím se nic nemění. Ctíme presumpci neviny. O případném potrestání se rozhodne až po verdiktu soudu,“ sdělila Iva Marková z tiskového oddělení krajské policie.

Policista přivezl ve čtyři ráno na pohotovost přítelkyni, kterou bolela záda a necítila ruce a nohy. Zdravotníci ji však údajně zhruba půl hodiny odmítali vyšetřit, a tak personál slovně napadl. Problém řešila policejní hlídka.

Vedení nemocnice pochybení odmítá. Macháček svoji vinu přiznal a za chování se omluvil. V pondělí nezvedal mobilní telefon. „Bylo to emotivní. Ale bylo to vyvoláno obavou o zdraví a život přítelkyně umocněné absolutním nezájmem a arogancí zdravotnického personálu,“ uvedl před časem.

Podle lékařské zprávy byl opilý, to však rázně odmítá.

ČTK, RADEK ŠPRINC