Primář porodnického oddělení třebíčské nemocnice Václav Žižlavský byl podruhé u zdejšího soudu zproštěn obžaloby. Rozhodl o tom soudce Vilém Machálek. Lékař byl podezřelý ze zavinění smrti Jitky Hlavaté z Myslibořic na Třebíčsku, která před dvěma lety zemřela po porodu své dcery. Podle pitevní zprávy to bylo na hemoragický šok po prasknutí dělohy a následné vykrvácení.

Verdikt se rodině šestatřicetileté ženy nelíbí. „Je mi to hrozně líto. Zajímalo by mě, co by musel ten doktor provést, aby byl potrestaný,“ kroutil nevěřícně hlavou vdovec Jaroslav Hlavatý, který vychovává tři děti. A dodal, že věc pro něj včerejším rozsudkem nekončí. „Rozhodně v tom chci něco podniknout. Musím se domluvit se svým právníkem, jak budeme pokračovat. Nenechám to být,“ řekl.

Jaroslav Hlavatý podle svých slov doufal, že rozsudek bude jiný než ten, co vynesl soudce naposledy. „Nakonec se ale ukázalo, jako by to bylo zase předem domluvené.“

Primář třebíčské porodnice byl poprvé zproštěn obžaloby loni v listopadu, ale odvolací Krajský soud v Jihlavě rozhodl, že soud první instance musí celou věc znovu projednat. Důvodem byly špatné procesní postupy třebíčského soudce Viléma Machálka. Ten totiž odmítl vpustit veřejnost a pozůstalou rodinu na hlavní líčení, a pak také odmítl vyhlásit veřejně rozsudek. Machálek tím porušil Ústavu ČR, podle níž verdikt musí být vždy veřejný. Předseda třebíčského soudu František Frula ho proto potrestal písemným napomenutím.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci. (zprav)

Jak se celá kauza vyvíjela:

7. listopadu 2006 porodila Jitka Hlavatá dceru. Pár hodin nato žena zemřela. Po pár týdnech podal manžel Hlavaté trestní oznámení na nemocnici.
20. června 2007 byl z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti obviněn primář třebíčské porodnice Václav Žižlavský.
28. listopadu 2007 podle vyšetřovací komise ministerstva zdrav. byla ve dvou bodech shledána příčinná souvislost mezi špatným postupem a úmrtím.
27. listopadu 2008 soudce Vilém Machálek v neveřejném jednání třebíčského soudu zprostil Žižlavského obžaloby a odmítl vyhlásit rozsudek veřejně.
Prosinec 2008 předseda soudu František Frula přiznal, že soudce pochybil, když nevyhlásil rozsudek veřejně, a písemně ho napomenul.
3. března 2009 rozhodl odvolací soud v Jihlavě, že soud v Třebíči musí celou kauzu projednat znovu.
2. června 2009 Machálek podruhé zprostil Žižlavského obžaloby.