„Myslela jsem, že bude hezky a hlavně teplo, zatím tady ale drkotáme zuby. Dám si další svařák a pak se s kamarádkou porozhlédneme, co tu všechno mají," plánovala při příchodu Monika Zavřelová. Naposledy se „sousedé" sešli na konci září na Baťkově náměstí, kde se hodně pletlo a vyšívalo. Tentokrát ale náměstí vyměnili za Tylovo nábřeží a po zábradlí rozvěsili oblečení, kabelky a další doplňky. Podél řeky Labe pak rozmístili stánky s horkými nápoji a dalšími dobrotami.

Káva z mlýnku a gramofon na kličku

Poslední ze série setkání organizace Zaber Hradec, která Sousedské slavnosti pořádala, se ale konal v tak trochu polních podmínkách.

Nejenže příliš nepřálo počasí, sjednaný dodavatel proudu elektřinu nakonec nepřipojil, a tak se muselo  vařit a ohřívat postaru – hezky na plynu. Nikomu z přítomných to ale příliš nevadilo, třeba káva se musela namlet ručně v mlýnku, čehož se ochotně jali i sami zákazníci.  „Byla to hotová idyla – vařilo se na propan butanu a gramofon byl na kličku, což jsem viděl v akci poprvé v životě. Majitel mi ještě vyprávěl jak ho bere na večerní vánoční bruslení na rybníku," vyprávěl s úsměvem jeden z účastníků.

Nechyběly dýně ani zářící lampiony

Mimo všemožných dobrot a tekutin na zahřátí slavnosti lákaly také  na bleší trh, výrobu lampionů nebo společné vydlabávání dýní.

Sousedské slavnosti se s Hradcem rozloučily kolem páté hodiny odpoledne. Tak zase na jaře, sousedé.

Michaela Zumrová