Mezi medailisty jsou jména známá z let minulých, ale také řada nováčků. Ti se posunuli na přední příčky především díky stále se zlepšujícím podmínkám pro třídění odpadů. V každé kategorii pořadatelé za rok 2017 vyhlásili také „skokany roku“. Těmi jsou ty obce, které se v meziročním srovnání výsledků nejvíce zlepšily ve výtěžnosti sběru plastů, papíru, skla a nápojových kartonů v přepočtu kilogramů na obyvatele a rok. Starostové všech těchto obcí se shodují v tom, že za jejich úspěchem je zajištění většího pohodlí pro obyvatele v oblasti třídění odpadů. A také finanční úspory.

„U nás lidé platí za svoz popelnic s komunálním odpadem, tříděný odpad ale hradí obec. Občané tak třídí mnohem více než dřív. Navíc jsme rozšířili i počet sběrných míst z jednoho na dvě a to v případě naší malé obce s necelými devadesáti trvalými obyvateli je znát,“ říká starostka Trotiny Jana Saifrtová.

Právě tato obec se stala Skokanem roku v kategorii obcí do 300 obyvatel, když se oproti předchozímu roku zlepšila o 62 procent.