Své dovednosti měli možnost předvést na prestižním čtrnáctém ročníku Mezinárodních hasičských her CTIF v Ostravě, které se konaly v uplynulém týdnu.
„Náš nejmladší oddíl Soviček, v němž jsou děti od tří do šesti let, ukázal, jak umí vyprostit oběti z hořícího domu a poskytnout jim první pomoc,“ uvedl starosta obce Sovětice Aleš Krátký.

Poznamenal, že v příštím roce se chtějí mladí hasiči zúčastnit festivalu přípravek v Domažlicích a za dva roky by rádi stejný festival uspořádali i na domácí půdě. „Budeme se o pořadatelství ucházet,“ objasnil starosta.

Třináct nejmladších Soviček však není jedinou začínající generací dobrovolných hasičů. V obci působí také dva starší oddíly. „Dohromady již máme kolem třiceti dětí. Pro obec to není levná ani jednoduchá záležitost. Ročně nás provoz přijde na sto tisíc korun. Určitě ale tento sport podporujeme a tak velký zájem nás těší,“ dodal Krátký.

Ocenění přišlo letos také od hejtmana Královéhradeckého kraje. Ten udělil Sověticím, při příležitosti soutěže Vesnice roku, cenu za práci s mládeží.
„Je to pro nás pocta. Třicet tisíc, které jsme získali, půjde zase na provoz hasičských oddílů,“ uvedl starosta Krátký.

Veškeré oblečení a vybavení, které malí hasiči potřebují, je dílem jejich rodičů a nadšenců, již se snaží pomoci. „Trenéři Renáta Skořepová, Pavel Šubrt, Ivana Dušková, Lenka Ondráčková, Simona Rudavská a Pavel Hýsek jsou pro děti velkou oporou a motivací,“ doplnil starosta Aleš Krátký.