Lepší a komfortnější život bude mít nyní šedesátiletá pacientka, které královéhradečtí lékaři voperovali do těla speciální tzv. extraanatomický stent. Díky němu funguje její vylučovací soustava v podstatě normálně.

Stent je tak náhradou za hadičku vyvedenou z ledviny do pytlíku na moč. Dotyčný nemusí řešit komplikace s tím spojené. „ Hadička, která vede z boku není pro člověka samozřejmě příjemná. Často se také stává, že se hadička vytrhne a musíme ji zavést znovu. Naše pacientka také ocenila možnost lépe se pohybovat a také se u ní zlepšily ledvinové funkce," vysvětlil Miloš Broďák, přednosta Urologické kliniky královéhradecké fakultní nemocnice.

Unikátní operaci provedli čeští lékaři zatím pouze v Ostravě před pár lety a nyní i v Hradci Králové.

„Stent je zaveden do ledviny a dále z boku do podkoží. Poté jej vedeme do podbřišku a močového měchýře. Žádná hadička ani pytlík tak nejsou nutné. V podstatě je to močovodné přemostění. Vylučování pak funguje přirozeně," dodal Broďák.

Ledviny očišťují lidský organismus od nečistot. Pokud dobře nefungují, člověk je unavený, má zažívací problémy, bolest hlavy či celkovou slabost. V nejhorším případě musí na řadu přijít dialýza.

Jako u všech věcí, které do lidského těla, tak i zde je riziko komplikací. „V deseti procentech stent selže, ale i to je velká úspěšnost. Vylepšená verze je širší a potažený Goratexem. Pro tělo by měl být snášenlivější. Chtěli bychom v operacích a této metodě pokračovat. Stát bychom se mohli i referenčním pracovištěm," zakončil Broďák.