Lesní školka není pro všechny

„Nejde přímo o školské zařízení, založili jsme s podobně laděnými rodiči občanské sdružení, pronajali si od skautů část jejich klubovny a začali v září fungovat. Školka určitě není pro všechny, některým rodičům se to nemusí líbit, ale kdo je tak trochu ekologicky zaměřen, tomu to vyhovuje. Je to prostě jiná alternativa," říká Martina Cibulková, zakladatelka dětského klubu – školky U Tří veverek. Základnu klubu najdete na Novém Hradci ve skautské klubovně.

A jak vypadá takový běžný den ve školce? Děti se scházejí tak do devíti hodin, přijít s nimi může i jejich rodič třeba s mladším sourozencem.

Pak se svačí a jde na procházku do lesa. K obědu je dovezená zdravá strava z hradecké Bazalky a následuje odpočinek. Ne v postýlkách, ale ve spacáčcích na karimatkách. A odpoledne? Samozřejmě opět venku.

„Les je v každém ročním období jiný,  máme různé tematické hry, při kterých se děti mnohému naučí. Navíc terén je rozmanitý, což přispívá i jejich motorickému vývoji," vypočítává klady pobytu v přírodě Martina Cibulková.

Přibližně patnáct dětí má na starosti jeden učitel, jinak pomáhají právě rodiče.

„Je dobré, že k nám chodí i tatínci, hrají si 
s dětmi jinak a určitě to je pro ně přínos," dodala zakladatelka klubu. I když by se mohlo zdát, že děti jen neřízeně pobíhají po lese, není to tak. Odpoledne mají své kroužky, kde tvoří, zpívají, mají pohybovky nebo cvičí jógu. Děti jsou díky pobytu venku mnohem víc otužilé a bývají i méně nemocné.

„To, že jsme stále venku, odnesla nejvíc asi naše učitelka, zpočátku byla nemocná, ale už si zvykla. Je to o oblečení. Spíš se u nás zapotí dospělí, děti nepohodu neřeší," smála se Martina Cibulková.

Ven se chodí 
v mrazu i dešti

Děti jsou venku i když je mráz. Samozřejmě letošní extrémní mrazy byly výjimkou, to se trávil čas v klubovně. Jinak chodí v přírodě i za deště, mají speciální gumové oblečení a caparti si šlapání v blátě a loužích náramně užívají. Jen rodiče pak musí přimhouřit oko nad nějakým tím flekem na teplácích. Ale s tím většinou počítají.

Zápisy do hradecké lesní školky jsou v pátek a sobotu 11. a 12. května. Za školku se platí, první rok stála rodiče přibližně dva a půl tisíce korun, od září by měla o dva tisíce podražit.

Historie vzniku lesních školek

Myšlenka „s dětmi venku za každého počasí" má již dlouhodobou tradici ve skandinávských zemích. Dnes se zde běžně i v klasických mateřských školách setkáme se spaním venku mimo budovu a s pravidelným programem 
v přírodě. Pojem lesní mateřská škola se objevil v roce 1954 v Dánsku, když Ella Flatau vyřešila nedostupnost mateřské školy pobytem s dětmi v lese. 
V Německu se lesní MŠ šíří od vzniku LMŠ ve Flensburgu v roce  1993 na základě přímých zkušeností zakladatelek Kerstin Jebsen a Petry Jaeger s dánskou koncepcí. K rychlému rozšíření lesních MŠ v Německu přispělo legislativní uznání a s tím spojené státní financování. V roce 2008 bylo podle Imgrad Kutsch přes tisíc lesních MŠ a jejich počet stále stoupá. Důvod je nasnadě: nízké náklady na zřízení a provoz a poptávka ze strany rodičů.