Původní smlouva platila na roky 2017 a 2018. Dodatek ke smlouvě, který ji měl prodloužit i na nadcházející rok, nyní rada města nepřijala. Důvody přišly na přetřes při pondělním jednání zastupitelstva.

V něm totiž zasedá několik lidí spojených s hradeckou univerzitou. Vysvětlení žádala děkanka Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK) zejména od radního Oldřicha Vlasáka (ODS), který je předsedou správní rady univerzity. Ten Springerové odvětil, že rada byla nespokojená s prezentací návrhu, podle kterého mělo dojít k dodatku o smlouvě.

„Bylo by vhodné, aby se zpracovatel té zprávy dostavil na jednání rady. Můžeme se k tomu vrátit po osvětlení důležitosti pro plánování města a pro možnost získání některých dotačních titulů,“ uvedl Vlasák. „Po diskusi, která proběhla na radě jsem byl nucen ten bod stáhnout,“ doplnil ho náměstek Jiří Bláha.

Springerová ale tvrdí, že ke stáhnutí bodu nedošlo a hlasovalo se. „Přijde mi neuvěřitelné, že v radě města nebyl podle mých informací ani jeden hlas pro prodloužení smlouvy, když v ní přitom sedí předseda správní rady univerzity Vlasák,“ řekla Deníku děkanka Springerová, která zároveň odmítla, že by za nedohodou mohly být vysoké finanční požadavky univerzity. Ceny za průzkumy jsou podle ní nižší, než tržní a komerční. A pokud by byl podepsán dodatek, čerpaly by se již vyčleněné peníze a nebyl by to žádný požadavek na nové rozpočtové finance.

„O financích to vůbec není. Pro nás je to důležité z důvodu, že studenti potřebují praxi.“ Podle radního Vlasáka nejde o vážný problém. „Není to nic proti univerzitě. Když bude ta prezentace v pořádku, určitě se dohodneme na další spolupráci,“ ujistil Vlasák.