„Už jsme si nevěděli rady. Nikdo z města s námi dlouhodobě nekomunikoval. Pět let, co jsme věž provozovali na vlastní triko, jsme byli starým vedením ujišťováni, že má o cyklověž zájem. Nakonec se všichni otočili zády,“ řekl k důvodům podání žaloby Rudolf Bernart, který tímto krokem chce nejenom přimět nové vedení města jednání, ale také chce předejít tahanicím s Finančním úřadem. „Ve chvíli, kdy to budeme chtít odepsat z účetnictví, tak úřad bude chtít vědět, že jsme udělali vše pro návratnost investice,“ dodal Rudolf Bernart.

Věž pro cyklisty na Riegrově náměstí byla první svého druhu v České republice. Avšak zatímco podobné věže rostou po celé republice jako houby po dešti, na hradeckou prvotinu pomalu sedá prach a již půl roku neslouží svému účelu. Rudolf Bernart ji uzavřel po sporu s bývalým vedením města, které i přes rozhodnutí zastupitelstva z jara 2017, podle něhož mělo vedení města věž odkoupit, od odkupu ustoupilo.

Spojnice Šimkových sadů a druhého břehu Labe v Hradci Králové.
Město má připravené peníze na lávku i stadion

Nové vedení města se chce s „odpůrcem“ sejít, jeho krok s žalobou však považuje za nešťastný. „Na začátku týdne jsem se dozvěděla, že pan Bernart žaluje město. Chápu, že se cítí být jednáním bývalého vedení ublížen, ale jeho současné kroky mi přijdou jako vydírání,“ nechala se slyšet náměstkyně primátora Věra Pourová.

Vedení města ještě neví, kam s věží

Podle Věry Pourové město nemůže akceptovat ani cenu, za kterou chtěl Rudolf Bernart cyklověž prodat - šest milionů korun. „Za takovou cenu, a ve stavu, v jakém je věž dnes, by to asi nebylo efektivní,“ uvedla náměstkyně primátora, která se však bude chtít vyhnout soudnímu sporu a dál chce vést jednání o přemístění věže do jiné lokality.

„Již před volbami jsme deklarovali, že chceme rozvíjet cyklistickou dopravu ve městě. A s tím souvisí i náš zájem o cyklověž. Problém s věží na Riegrově náměstí však je, že zatím nemáme vytipované vhodné místo, kde by mohla stát,“ dodala Věra Pourová, jež je připravena i na variantu, že by o novém umístění rozhodovali sami Hradečáci v dotazníkovém šetření. Ještě předtím však musí město urovnat spory s Rudolfem Bernartem.

„Musíme se sejít u jednacího stolu. Soudní spor je zbytečný a neprospěl by ani jedné straně,“ dodala náměstkyně.

Soudním tahanicím se chce vyhnout i Rudolf Bernart.

„Jsme připraveni jednat i mimosoudně, ale už si nechceme připadat, jako za minulého vedení. Tok nám přistupovalo jako k žáčkovi obecné školy, co stále nosí domácí úkoly, které mu pak jsou házeny na hlavu. Město s námi musí komunikovat,“ uvedl Rudolf Bernart a pro ilustraci dodal, že bývalé vedení města spíše hledalo výmluvy proč věž nekoupit, než vést konstruktivní jednání.

Záhadné, ale důležité kabely

„Přišli jsme například s místem, kam by se věž dala přestěhovat. A místo diskuze nám bylo řečeno, že tady to nejde, neboť tam vedou důležité kabely. Ale nikdo nám neukázal žádné podklady, že by tam skutečně kabely vedly,“ dodal Rudolf Bernart.

Dodal, že v současné době mají jeho věže v republice takové renomé, že je schopen případné přemístění uhradit z mimoměstských investic:

„Umíme přinést investice až ve výši 90 procent. Navíc samotné SŽDC je schopné na svých pozemcích uhradit věž ze sta procent,“ dodal Rudolf Bernart.

Ivan Adamec byl pošesté za sebou zvolen trutnovským starostou.
Většina krajských poslanců má další dvě politické funkce