Vyplývá to z takzvaného generelu sportovní vybavenosti Hradce Králové, který pro město vypracovala společnost Sportovní projekty. „Chtěli jsme zjistit, kolik lidí v areálech sportuje a v jakém stavu zařízení jsou. Generel navíc naznačuje možnosti rozvoje, na druhé straně poukazuje na sportoviště, která jsou využívána minimálně,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup.

Které areály by město mělo podle analýzy kvůli nízké návštěvnosti raději zrušit, však nechtěl prozradit. „S dokumentem se musí nejprve seznámit radní a zastupitelé. Generel by měl městu pomoci také při tvorbě nového územního plánu. Jsou to však pouze doporučení odborníků,“ zdůraznil náměstek primátora.

Podle analýzy ve městě chybějí tři wellness centra s krytými bazény, která by mohla využívat veřejnost i školy. „Jde o menší bazény o šířce čtyř až šesti drah. Jeden má být dlouhý 25, další téměř 17 metrů,“ řekl Petr Neckař z hradecké radnice.

Ještě větší deficit má město podle odborníků ve stavbě areálů s možnostmi bruslení veřejnosti. „Generel navrhuje výstavbu kryté ledové plochy o rozloze 2500 metrů čtverečních, otevřeného bruslařského oválu a tří víceúčelových ploch, které by v zimě sloužily bruslařům,“ konstatoval náměstek primátora.

Společnost si při průzkumu sportovišť všimla rovněž nedostatku tras pro in–line bruslení a doporučila vybudování okružní stezky.

Analýza se zabývá také porovnáním počtu a stavu hřišť, bazénů a tenisových kurtů ve dvou metropolích východních Čech. Z výsledků vyplývá, že mezi Hradcem Králové a Pardubicemi jsou minimální rozdíly.

„Hradec vychází z porovnání mírně lépe. Hůř je na tom například v oblasti otevřených bazénů. Venkovní koupaliště se však ve městě již staví. Jeho velikost je podle odborníků vzhledem k počtu obyvatel města dostačující,“ dodal Petr Neckař.