Léta chátrající areál bývalého spolku TJ Jezdec v Hradci Králové postupně ožívá. Zatím tedy jen díky stavbařům, kteří zde budují jeden z nejmodernějších sportovních parků v republice. Areál, jehož součástí budou kromě jezdeckých hal a parkurové plochy, i další sportoviště, má být hotový v roce 2027.

Již letos v létě tu však přibudou první sportoviště. „V areálu také do budoucna vznikne tenisová akademie dětí a mládeže, dvě hřiště na badmington a lezecká stěna. Nedílnou součástí budou další doprovodné aktivity a služby jako dětská a workoutová hřiště, moderní fitness a kompletní rehabilitace,“ řekl Deníku u budoucího padelového hřiště předseda SK Tenis Hradec Králové Pavel Hep.

Jižní spojka spojí Pražské Předměstí s Kukleny, potažmo dálnicí D11.
Jižní spojka zklidní dopravu v Hradci. ŘSD zveřejnilo nový termín začátku stavby

Budovaný areál v místech, kde má sport v Hradci Králové dlouhou tradici, se stane vstupní branou do rekreačních městských lesů a propojí oblíbený lanový „Park Na větvi“ cyklistickou a bruslařskou stezku s širším okolím. Očekávaná návštěvnost po dokončení všech sportovišť se předpokládá kolem půl milionu lidí města ročně.

Do roku 2027 má v Hradci Králové vzniknout moderní sportoviště.Do roku 2027 má v Hradci Králové vzniknout moderní sportoviště.Zdroj: Vizualizace se souhlasem SK Tenis Hradec Králové

Komplexní přestavbou areálu bývalého spolku TJ Jezdec na moderní parkurový areál dojde k navázání na více než 100letou tradici jezdeckého sportu v Hradci Králové. V původním areálu se konaly mistrovské špičkové soutěže včetně Velké ceny města o pohár primátora. Na tuto tradici fungování centra naváže a bude pokračovat v prezentaci královéhradeckého jezdeckého sportu.

Nízká energetická náročnost

Všechna sportoviště moderního areálu jsou navíc navržena tak, aby nejen splňovala požadavky na nízkoenergetický provoz, ale svým technologickým řešením naplňovala požadavky ESG investice. Jde především o způsob vytápění, chlazení a úspory elektrické energie, kdy bude využívána energie z fotovoltaické elektrárny propojená a tepelnými čerpadly a zemními kolektory. Důsledně je také řešeno využití dešťové vody, která bude z akumulačních nádrží využívána jak k úpravě tenisových kurtů tak k zavlažování zeleně. Jezdecký areál kromě vsakovacích galerií bude používat dešťovou vodu k zavlažení umělých průlehů a jezírek, které umožní pestřejší skladbu zeleně.

Jarní mrazy se na hradecké zeleni podepsaly
Jarní mrazy se podepsaly na hradecké zeleni

„Jsem opravdu rádi, že v Hradci Králové vznikne nádherné multifunkční sportovní centrum, které umožní sportovní vyžití v deseti pestrých disciplínách pro opravdu všechny věkové kategorie obyvatel města. Hradec Králové tak bude zcela jistě ještě více vnímám jako město sportu opravdu pro všechny,“ dodal Pavel Hep.