V hale se nachází velká tělocvična, malá kobercová tělocvična, šatny se sprchami a pro diváky nechybí ani galerie s klubovnou a barem. Její výstavba vyšla na 27 milionů korun. Zhruba třetinou z celkové sumy přispělo ministerstvo školství, zbytek financovala obec ze svého rozpočtu. Proto nabízí svým občanům pronájem se slevou padesát procent. Podmínkou je ovšem pravidelné a předem nahlášené využívání. Díky tomu vzniklo ve Vysoké několik nových sportovních oddílů. „Dříve jsme tady měli pouze fotbalový klub, díky hale nově vznikl i basketbalový, atletický, florbalový a gymnastický oddíl," těší starostu obce Jiřího Horáka. Kromě toho se v hale konají třeba cvičení pro ženy nebo dětské sportovní kroužky.

„Hala velmi usnadnila život místním rodičům. Místo toho, aby vozili své děti na kroužky do Hradce, jezdí trenéři k nám," pochvaluje si manažerka haly Miloslava Marečková. Místní občané podle ní tvoří větší část uživatelů haly, jezdí ale i zájemci z Hradce Králové.

Halu čekají turnaje, divadla i plesy

V neděli se v hale poprvé hrálo také divadlo. Na 150 návštěvníků vidělo hru Davida Drábka Koule v podání divadelního souboru Temno z Týniště nad Orlicí. „Od začátku říkáme, že hala je víceúčelová, tedy nejen sportovní, ale i kulturní. Například už teď víme, že 16. ledna v ní uspořádáme 1. reprezentační ples," vysvětluje starosta.

Jak se bude její provoz vyplácet, spočítá obec po skončení sezony. Velké iluze o tom ale na obecním úřadě nemají. „Stavba haly nebyla pro obec podnikatelským záměrem. Mám informaci o provozu podobných hal v okolí a vím, že všude musí na provoz musí doplácet. Hlavní ale je, že to funguje jako občanské vybavení pro místní, zisk musíme generovat jinde. Třeba díky rozhledně," dodává Horák.

Výstavbou haly dokončila obec velký sportovní areál. Ten zahrnuje také fotbalové hřiště, víceúčelové hřiště s umělým povrchem, skatepark, hřiště pro plážový volejbal, dětský koutek a klubovnu.

Tomáš Kulhánek