Krajské město nebude následovat vzoru Trutnova, který dá 20 tisíc korun strážníkovi, který dopadne sprejera. A to i přesto, že sprejeři jsou problémem také v Hradci.

„Zatím o něčem takovém neuvažujeme. Neznamená to však, že sprejerství nepovažujeme za problém. Snažíme se působit spíš preventivně než represivně,“ prohlásil Václav Svoboda z hradeckého magistrátu.

Vysvětlil, že město například podporuje neziskové organizace a mladým se snaží nabízet legální plochy, kde by mohli graffiti stříkat. Nejvíc ceněné objekty, například opravované hradby, chrání nástřikem, který umožní snazší odstranění barvy.

Ani podle mluvčí hradeckých strážníků Evy Čížkové není případná odměna pro všímavé strážníky na pořadu dne. Případy sprejerství občas řešíme, ale není to ve velkém měřítku. Zvýšený výskyt je v době konání různých festivalů. Pokud vím, tak velký problém je na schodišti Bono Publico, kde se sprejeři projevují často, “ řekla.

Její slova potvrdil Vlastimil Ondráček z Technických služeb Hradec Králové. „Bono publico bývá hodně postříkané. Očistíme to a za pár dní je stav, jako bychom tam nic neudělali. Dokonce se tam jeden čas uvažovalo, že by se schodiště na noc zavíralo,“ uvedl. Dalším kritickým místem je zídka na nábřeží u Aldisu. Obecně podle Ondráčka platí, že nejpostiženějšími městskými objekty jsou v Hradci schodiště a podchody.

V březnu a v dubnu řešila policie v krajském městě tři případy sprejerství. Vždy k nim došlo v noci. Ve dvou případech se jednalo o fasády domů, jednou se sprejer vyřádil na zaparkovaném autě. „Ve všech případech šlo o neznámé pachatele,“ upřesnila Anna Pešavová z hradecké policie s tím, že za poškození cizí věci vandalům hrozí až roční pobyt ve vězení.

Ilustrační foto.