Přítomní se ve stylovém prostředí mohli seznámit s lidovými zvyky, viděli například příchod česáčů s chmelovým věncem, který předali hospodáři. Spatřili i etnografickou expozici instalovanou letos v roubence, kde se v obnovené peci rovněž pekl domácí chleba. Ve vedlejší světnici členky Studia PH pekly mílové buchty, tradiční součást dočesné. Nechybělo ani divadlo s pohádkou pro děti či ukázky rukodělných technik a samozřejmě oblíbené výrobky z chmelu. K ochutnání zde bylo dvanáct druhů piva.

„Dočesná je další střípek z mozaiky, kterou jsme na Šrámkově statku vytvořili. Snažíme se tady oživovat dávné tradice, které se na statku mohly odehrávat, i když vím, že nejsme chmelařský kraj. Ale proč nepříblížit lidem i tuto tradici,“ vysvětlil ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc, který se při dočesné představil v roli hospodáře. Návštěvníky pobavil, když si při proslovu k česáčům posteskl, že na českých polích už neroste obilí a zelenina, ale ošklivé sluneční elektrárny.

„Pečeme tady mílové buchty, které se pekly, když byla dočesná nebo dožínky. Aby hospodyně nemusela péct malé buchtičky, tak se udělala velká buchta ve tvaru takové jako cihly, které se vešly dvě na pekáč. Plnily se mákem, tvarohem a tak dále, teď je zrovna čas švestek, tak je neplníme švestkami. No a buchty se rozdávaly, byla to taková výslužka,“ přiblížila tradici mílových buchet Marta Boštíková ze Studia PH.

„Chodíme sem s rodinou narůzné akce přibližující lidové zvyky. Dočesná je něco, co jsme ještě neviděli, takže zajímavé. Nejraději sem však chodíme na stavění máje,“ řekl návštěvník Petr Mužík.