Když si otevřete facebook a do vyhledávače zadáte heslo Bazárek HK,  najdete hned několik rozličných skupin s mírně odlišným pojmenováním. Jejich příznivkyně se dají počítat na stovky.

Jedno mají společné – sdružují maminky z Hradce a okolí, které díky těmto skupinám vyměňují, nakupují nebo prodávají v podstatě všechno, co se jim hodí. Tedy dětské oblečení, botičky, hračky, kočárky ale i třeba takové těhotenské kalhoty.

Že si mezi sebou lidé vyměňují věci v podstatě už odjakživa? To ano. Nicméně maminkovský bazárek přerostl do obřích rozměrů.

Přísná pravidla
pro prodávající

Bazárek – HK, Bazárek – HK 2, Bazárek pro maminky z HK,… To jsou jen některé z facebookových skupin, kde se sdružují maminky 
z Hradce a okolí, aby mohly prodávat či nakupovat věci po svých ratolestech i po sobě samotných. Všechny zmíněné skupiny mají několik stovek členů. První jich dokonce nasbírala tisíc pět set.
Panují tu přísná pravidla. Do skupiny se nedostane jen tak někdo – nejdřív vás musejí schválit správci. Poté zde můžete nabízet i poptávat zboží. Funguje to jednoduše. Nasdílíte fotky s popisem (například dětského oblečení), ty se zalíbí jiné uživatelce, ozve se vám a pak už nic nebrání schůzce. Pokud někdo zákony skupiny nerespektuje? „Za porušování pravidel je bez upozornění vyhazov a blokace," upozorňuje správce. Facebooková skupina kromě toho organizuje jednou měsíčně velký sraz – Bazárek – před hradeckým Atriem.

Jednou za měsíc sraz u Atria

Vždy jednou do měsíce, ve středu v deset hodin dopoledne, se koná velký sraz u obchodního domu Atrium. Když je pěkné počasí, srocení připomíná menší dav. Tak tomu bylo i včera.

„Nápad vznikl už v únoru 2012. Tehdy jsme se ještě scházeli v kavárně, jenže brzy bylo jasné, že se tam nemůžeme vejít. Museli jsme tak změnit lokalitu," popisuje maminka, která za celou akcí stojí.

„Měla jsem špatné zkušenosti z nákupů na Aukru. Několikrát mi přišlo něco poničeného nebo špinavého.

Chtěla jsem zkrátka uspořádat setkání, kde si budu moct všechno nejdřív v klidu prohlédnout," říká mladá žena, která si s ohledem na své soukromí nepřála uvést jméno.

Vyplatí se i dojíždět

To, že si maminky věci osobně prohlédnou, je zřejmě největší plus celé akce.

„Sehnala jsem tu trička, mikiny a spoustu dalších věcí na malou. Jsem tu podruhé a vyplatí se mi dojíždět z Opatovic," svěřila se maminka patnáctiměsíční holčičky Kateřina Bittnerová.

Není sama, kdo dojíždí. Barbora Menclová sem zavítala až ze Dvora Králové. „Prodávám tu věci, které jsou už dětem malé, ale i třeba věci, které jsem v těhotenství nosila já. Jsem ráda, že takhle jednou za čas vypadnu z domu a vidím se s kamarádkama," usmívá se sympatická žena, která se o bazaru, stejně jako převážná většina ostatních, dozvěděla na facebooku.

Nákup i prodej je tu natolik výhodný, že některé maminky dorazí i s několika taškami.

Jiných několik tašek si pak nesou domů.

„Kdybych musela kupovat všechno nové, tak se mi to nevyplatí. Děti z toho za chvíli vyrostou. Takhle to pořídím za pár korun," prozradila maminka, která bazar u Atria navštěvuje pravidelně už více než rok.   (skr)

Osobní předání se domlouvá už předem. Přes facebook

Hradec Králové – /ROZHOVOR/ Před hradecké Atrium přišla i s kočárkem. Maminka Hana Müllerová zavítala na bazárek poprvé, líbilo se jí tu ale natolik, že u jedné návštěvy určitě nezůstane.

Vybrala jste si něco hezkého na dnešním bazárku?
Já nic, ale přinesla jsem dětský kolotoč nad postýlku, který už nepotřebujeme. Udělal radost jiné mamince.

Věděla jste dopředu, že o něj bude mít někdo zájem?
Dohodli jsme se už v týdnu na facebooku. Osobní předání má ale několik výhod: Nemusím platit za poštovné a navíc si zboží můžete prohlédnout.

Byla jste už někdy dříve na nějaké podobné akci?
Už několikrát jsem něco 
s někým vyměňovala nebo nakupovala. Vždy jsme se předem dohodli a pak sešli někde ve městě. Takhle velkou akci jsem však nezažila.

Jak se vám tu líbí?
Je to skvělý nápad. Vidím se s ostatními, co řeší denně stejné problémy jako já. Je to takové hezké setkání.

Veronika Skřivanová