Léto a dovolená se nemusí trávit lenošením na mořské pláži, nebo putováním po historických památkách. Někdo se rozhodne využít dny volna třeba k tomu, aby se něco naučil a vlastnoručně vyrobil. Kolem padesáti lidí se přihlásilo na letní prázdninové kursy, které pořádá hradecká střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku.

Nadšenci z celé republiky se přihlásili na workshopy zaměřené na povrchovou úpravu dřeva, klasické i současné řezbářství, stavbu kytary a houslí.

„Někteří z frekventantů k nám přijeli už po několikáté, nejprve si absolvují kurs pro začátečníky, a pak pokračují hodinami pro pokročilé. Vždycky nám přivezou k nahlédnutí fotografie věcí, co si sami vyrobili,“ uvedl Jiří Pospíšil ze školy.

Mnoho z nich se prý přiznalo, že tímto způsobem tráví svou dovolenou, třeba pro úředníky je to příjemný odpočinek od stohů papírů.

Na kurs se hlásí i profesionálové ve svém oboru. „Máme tu například pána, co vyrábí kytary, ale chce si je sám zdobit pomocí barevných kousků dýhy, tak se mu náš kurs hodí,“ doplnil Pospíšil.

Oblíbené jsou hodiny intarzie, což je právě zdobení dřeva dýhou, za týden si absolvent kursu odnese vlastnoručně vyrobenou malou šperkovnici. Kytaru se sice za těch pár dní vyrobit nikdo nenaučí, ale dokáže si ji slepit z předem připravených komponentů.