Konal se tu první ročník akce pro veřejnost s názvem Betonová zahrada žije spojený s venkovní instalací a sprejerským workshopem. Program byl naplánován v rámci projektu Žijeme spolu, ve spolupráci s Komisí místní samosprávy Pražské předměstí - sever.

„Sice vypadáme trochu jako betonová zahrada, ale samozřejmě tu zeleň nechybí. Nebudu zastírat, je tady víc betonu, takže z toho důvodu jsme zvolili takový název. Akci pořádáme s ohledem na závěr letošních letních prázdnin a také trochu jako hru pro lidi, kteří si mohou u nás zahrát na volném prostranství třeba známé Člověče, nezlob se. Jedná se o první ročník, ale rádi bychom pořádali další. Lidé, kteří tady dnes vytváří, se nám přihlásili na základě letáku šířeném po nejrůznějších sociálních sítích a místech, jsou to většinou Hradečané. Cílíme na obyvatele z blízkého okolí, z místního náměstí nebo z Pražského předměstí," svěřila Deníku za organizační tým Michaela Formánková.

„Přišli jsme sem společně se synem zkusit něco nového, je mu teprve deset let. Takový způsob malování zatím dosud nikdy nezkoušel, tuhle techniku začal nedávno zkoumat. Uvidíme, jak mu to půjde," zhodnotil Stanislav Mrštík z Hradce Králové.

V centru města se líbilo i samotným lektorům tvořivého sprejování.

„Workshop mě přivedl k vám do Hradce Králové v rámci našich přátelských vztahů s organizátory. Zapsal jsem si ho do kurzů malování a kreslení, které běžně vyučuji v Praze. Dnes tady budeme malovat výkresy na téma Sousedství," řekl třicetiletý lektor - sprejer Mikuláš Zipper.

Další iniciativou pořadatelů by mohly být v tuto chvíli například připravované knihobudky. Veřejnosti by je chtěli nabídnout letos na podzim. Nejprve by se měly objevit v lokalitě Sukových sadů. Lidé do nich budou moci přinášet své nepotřebné knihy. Vezmou si za ně třeba jiné, které se jim budou líbit. V plánu jsou zatím dvě až tři taková místa, po městě by však mohla vzniknout i další.

Eva Ženíšková