„Kdo mi pak uhradí pochcípané drahé vzrostlé okrasné keře a pracně pěstované ovoce a zeleninu. Vodu ve studních máme. Ještě jsme je chtěli prohlubovat, ale za téhle situace to ztrácí smysl. Navíc i zahrádky se podílejí na snižování teplot ovzduší v okolí," nechápe čtenář v diskuzi, který se podepsal jako vosa.

Někteří vodu budou používat i přes zákaz. „Jenom blázen by nezaléval, takový paskvil dokáže vypotit jenom chorý úřednický mozek," tvrdí čtenář Milan.

Někteří kropí úrodu bez ohledu na zákaz, jiní už po česku vymýšlejí, jak vyzrát na úředního šimla. „Jak jednoduše lze vyhlášku obejít? Stačí si k zalévání vzít mýdlo a když už bude opravdu někdo moc vymrzovat, prohlásit , že se venku sprchuji," radí ostatním Josef Šejvl.

Mezi Hradečáky se ale najdou i poctiví lidé, kteří chápou nutnost zákazu. „Tady se furt řeší jak vyhlášku obejít, ale trávník je to poslední, co je důležité nesmyslně kropit. Je to plýtvání cennou surovinou. Že je vody v Hradci nedostatek, je pravda a až to pocítíte, tak bude pozdě. Hlavně přemýšlet, jak vyběhnout s městem a plýtvat si po svém. Jsem přeci chytřejší a domněnky jsou pro mě víc pravdivé než fakta z ciferníků u vodohospodářů. Stav vody je na Královéhradecku na historickém minimu a v nejbližší době se deště nečekají, jde o poměrně logický krok," opírá se do „chytráků" Viktor Lukyn VanDort.

Zákaz zalévání?
O ničem nevím…

V neděli odpoledne, tedy třetí ten zákazu odběru vody z toků a studní, jsem se zeptal souseda, jestli o vyhlášce ví. Jeho reakce mně překvapila. Nevěděl. Tušil, že je sucho. Postřehl zákazy po republice, ale o konkrétním hradeckém nevěděl. Na druhou stranu, jak se to měl dozvědět? Letáky nikde město nevylepilo, speciální radniční zpravodaj nevyšel, rozhlasem nikdo nic nehlásil. Úředníci spoléhají na sílu médií, ale ne všichni čtou noviny, poslouchají rádio nebo sledují televizi…
(Jan Pruška)

Proč nešetří i pitnou vodu?

Člověk nemusí být expert přes vodohospodářství, aby věděl, že životodárné tekutiny po dlouhodobém suchu, moc není. „Při pohledu na počasí je snad každému jasné, že je potřeba vodou šetřit. Loni i letos je Hradec a okolí místo, kterému se déšť všemožně vyhýbá. Jen mi přijde divné, že místo šetření pitnou vodou se zakazuje používání vody ze studní a přírodních zdrojů, tedy v podstatě vody užitkové. A vodou pitnou se smí zalévat, napouštět bazény a podobně. Že by lobbing Veolie? Pitná voda je za skoro 90 korun za kubík, užitková z vlastní studny je zadarmo. Smysl by mi dávalo, kdyby to byl plošný zákaz ze všech zdrojů, ale takhle to ve mě vzbuzuje pochybnosti," spekuluje čtenářka Hanka.