Jednalo by se už o třetí posunutí kolaudace a předání největší investice města v novodobé historii. Termín se posouval už dvakrát. Poprvé loni v létě po dohodě s městem o dva měsíce. Konsorcium stavebních firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont ale nestihlo stadion zkolaudovat ani do konce letošního června.

Další termín kolaudace pak byl konec července. „Byli jsme informování o riziku nedodržení termínu, stavba není podle našeho názoru připravená k tomu, aby mohla proběhnout do konce měsíce kolaudace,“ překvapil ve středu ráno novináře na pravidelné tiskové konferenci po radě města investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek.

Nejnovější záběry fotbalového stadionu od firmy Strabag:

Podle Řádka se na stavbě intenzivně pracuje, nejsou na ní zásadní závady, ale stále je na ní řada menších nedodělků. Z těch pro hasiče důležitých chybí třeba nouzové osvětlení nebo protipožární vycpávky.

„Včera proběhla takzvaná kontrolní prohlídka Hasičským záchranným sborem, výsledkem toho by v ideálním případě mělo být souhlasné závazné stanovisko. To není, protože hasiči deklarovali, že tato prohlídka proběhla neúspěšně. Podle našeho názoru je ohrožen termín té velké finální kolaudace stavebním úřadem,“ dodal Lukáš Řádek.

Dva týdny do termínu pro dokončení stadionu. Na stavbě se pracuje 7 dní v týdnu. Kolaudovat se bude až v červenci.
Stavitel přiznal skluz! Stadion v Hradci Králové se zkolauduje až v červenci

To, že stavba nemá necelé dva týdny před zatím posledním termínem předání jeden z potřebných souhlasů, potvrzují i hasiči. „Při koordinační funkční zkoušce a prohlídce objektu, která se konala v úterý, bylo zjištěno, že z hlediska požární prevence a navazujících požárně bezpečnostních zařízení, u kterých nebyla prokázána jejich funkčnost, není projekt stavebně dokončen. To znamená, že z pohledu legislativy nejsme schopni v současné chvíli vydat kladné stanovisko,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Zbyněk Voříšek.

Hasičský záchranný sbor s městem ve věci maximálně spolupracuje. „Do kdy tak bude možné učinit, není možné z našeho pohledu říci,“ doplnil Voříšek.

Podle stavebních firem ale neúspěšná kontrola hasičů není pro termín dokončení fatální. „Na včerejší kontrole vznesl Hasičský záchranný sbor určité připomínky, které bychom měli mít vypořádané na začátku příštího týdne. Proces kolaudace je v plném proudu, zjištěné nedostatky průběžně odstraňujeme a stále směřujeme k tomu, že první fotbalový zápas se bude moci odehrát v plánovaném termínu,“ uvedla Ivana Gregorová z oddělení komunikace společnosti Strabag.

Václav Pilař (vlevo) a Ladislav Krejčí představili na tiskové konferenci dresy, ve kterých budou fotbalisté FC Hradec Králové nastupovat v nové sezoně.
Začíná nová éra hradeckého fotbalu: Jsem rád, že jsme se toho dožili, řekl Jukl

Podle ní na stavbě probíhají dokončovací práce, postupně se dělají funkční zkoušky a kontroly stáních orgánů potřebné pro kolaudaci.

Příliš informací zatím nemá ani FC Hradec Králové. Ten si domluvil, že první dva zápasy odehraje venku. Podle losu se měli Votroci poprvé na dlouho očekávaném fotbalovém svatostánku představit před domácími fanoušky proti Českým Budějovicím 5. srpna. Ještě na pondělní tiskové konferenci klubu před začátkem ligy o hrozícím zpoždění nikdo nevěděl. Ligu zahájí Hradečtí už tuto sobotu na Slavii. 

Nejčernější scénář? Podzim v Plzni

Na odvrácení případné blamáže se teď pracuje. „Zhotovitel musí prověřit možnost případného předčasného užívání fotbalové části stadionu,“ nastínil jednu z možností Lukáš Řádek s tím, že by se mohla využít hrací plocha, tribuna či gastroprovozy. Další části by se kolaudovaly později.

Přinejhorším má fotbalový klub domluvený azyl ve více než 200 kilometrů vzdálené Plzni. „Fotbalový klub má smlouvu s Plzní. Určitě bychom do toho nechtěli jít. Jakmile tam odehrajeme jedno utkání, musel by se tam odehrát podle pravidel celý podzim,“ popisuje nejčernější scénář pro klub, město a fanoušky náměstek primátorky Miroslav Hloušek.

Muž kradl v prodejně jednoho obchodního domu na Pražském Předměstí v Hradci Králové.
Policie už zná totožnost zloděje telefonu za téměř 25 tisíc

Podzim v Plzni by znamenal další problémy, náklady na cestování, klub by musel řešit už prodané permanentky, nasmlouvané skyboxy nebo reklamu. „Určitě by se to vymáhalo po viníkovi této situace, rozhodně bychom k tomu nechtěli dospět,“ dodal Miroslav Hloušek.

Za zpoždění mají navíc podle smlouvy platit stavební firmy penále. Za prvních 13 dní je smluvní pokuta 113 tisíc korun. Pak stoupne na 284 tisíc korun za den. Další podobně černou variantou je kontumace domácích utkání, dokud nebude možné stadion užívat.

Termín dokončení stavby se posouval už dvakrát. Poprvé loni v létě po dohodě s městem o dva měsíce. Konsorcium stavebních firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont, které stadion pro 9300 diváků za 652 milionů staví, ale nestihlo stadion zkolaudovat ani do konce června. Další termín kolaudace pak byl konce července.