Hradecká pětikoalice převzala vedení města před čtyřmi týdny. Rozpočet tak čekají ještě úpravy. „Rozpočet je sestavený tak, jak jsem ho mohli za tu krátkou dobu alespoň parametricky upravit. Plánujeme v prvním kvartálu systematickou rozpočtovou změnu, kdy uvidíme více o výsledcích hospodaření. Na základě toho potom zařadíme velké investiční akce,“ vysvětlila hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK/TOP 09).

Město počítá s příjmy 2,71 a výdaji 2,89 miliardy korun. Schodek 174 milionů korun chce pokrýt z ušetřených peněz a z předjednaného úvěru. Radnice počítá s tím, že získá z přerozdělení daní o pětinu víc než letos.

Podle opoziční zastupitelky a někdejší náměstkyně primátora Moniky Štayrové (ANO) je odhad příjmů odvážný. „Rozpočet počítá s nárůstem daňových příjmů o 20 procent oproti letošnímu rozpočtu. Je zajímavé, že Královéhradecký kraj sestavil rozpočet s navýšením 13 procent z rozpočtového určení daní,“ řekla Štayrová.

Podle vedení města je odhad růstu příjmů realistický. „Myslím si, že ty prostředky k dispozici budou, a ukázal to už ekonomický výsledek města z první poloviny letošního roku, kdy se vybralo o 200 milionů víc, než se předpokládalo,“ reagovala na výtky opozice primátorka.

523 milionů na rozvoj

Město zatím v příštím roce plánuje nižší investice o zhruba 170 milionů. Celkem chce magistrát vydat na rozvoj města 523 milionů korun. „Určitě hlavní investicí je stále multifunkční fotbalová aréna,“ připomněl letos zahájenou stavbu náměstek Miroslav Hloušek (ODS). Na dostavbu má Hradec připravenou částku přes 260 milionů korun. Jedná se nejdražší stavbu v novodobé historii města, která má být hotová na konci června.

Podle náměstka primátorky za Piráty Pavla Vrbického připravuje město i další projekty, které do rozpočtu doplní. Třeba denní stacionář pro zdravotně postižené v Třebši. „Počítáme s tím, že velmi brzy budeme rozpočtovou změnou reagovat a narovnáme rozpočet podle toho, kterým projektům dáme prioritu. Mezi nimi bude i příprava stavby denního stacionáře v Třebši,“ řekl.

Po třiceti milionech korun budou stát další dvě rozdělané stavby - rekonstrukce ZUŠ Střezina a přístavba ZŠ Úprkova. Dvacet milionů korun si město připravilo na svou část přestavby křižovatky Mileta. Na dlouho připravovaném projektu spolupracuje s Ředitelstvím silnic a dálnic a hradeckým krajem.

Zelená střecha na magistrátu

Nové vedení města se chce také v příštích letech zaměřit na zmírnění dopadů klimatické krize. Například na památkově chráněnou budovu magistrátu chce nechat položit zelenou střechu. „Máme trochu obavy, aby se peníze, které Hradec získává navíc z rozpočtového určení daní, využily účelně. Například investice typu zelená střecha na magistrátu nás naplňují obavami, aby se ty peníze neutratily za naprosté zbytečnosti jen proto, že teď na ně je,“ řekl za zastupitele opozičního hnutí ANO Denis Doksanský. Podle něj by mělo město řešit jiné problémy svých obyvatel.

Podle náměstka Adama Záruby (Změna pro Hradec a Zelení) je naopak nejvyšší čas problém řešit. Současně připomněl, že zelenou střechu na magistrátu připravovalo už minulé vedení města, ve kterém bylo i hnutí ANO. „Stávající střecha dožívá a bude se muset opravovat tak jako tak. Zelená střecha nebude zase o tolik dražší než klasická. Za mě to smysl má, zelená střecha bude budovu ochlazovat, bude vytvářet příznivé mikroklima a i v zimě bude mít lepší izolační vlastnosti,“ popsal Záruba.

Zastupitelé hnutí ANO chtějí, aby se ještě zvážilo přidání fotovoltaiky na opravovanou střechu. To ale podle vedení města komplikuje památková ochrana budovy.

Nový rozpočet nakonec podpořila i opozice. Pro hlasovalo 29 zastupitelů, tři se zdrželi hlasování a jeden zastupitel byl proti.