Silného spojence, který se ujme rekonstrukce fotbalového stadionu na prvoligovou arénu za zhruba 400 milionů korun, začala hledat hradecká radnice. Zastupitelé města včera schválili podmínky pro vypsání investorské soutěže.

„Firmu chceme vybrat do konce června. Víme o devíti zájemcích, tři to myslí vážně. V září by mohly být podepsány smlouvy, které odstartují práci na dokumentaci ke stavebnímu povolení,“ uvedl náměstek primátora Josef Malíř.

Aby město investora přilákalo, dává společnostem k dispozici půdu v okolí stadionu, kde mohou vybudovat své provozovny. Firmy se ale musí zavázat, že pomůžou s financováním fotbalového klubu.

„Mohou tu být obchody, hotel, restaurace, ale i zábavní centrum s multikinem. Náplň necháme na nich,“ řekl Malíř.

Podle opozičních zastupitelů je však projekt šitý horkou jehlou. „Nikdo třeba neřešil dopravu. Druhý okruh je už dnes přetížený,“ uvedl komunista Lubomír Štěpán. Podle Malíře by ale problémy s hustotou provozu měla vyřešit nová křižovatka mezi okruhem a mostem v Malšovicích.

Hradecká radnice vypíše soutěž na lukrativní pozemky u stadionu

Radnice v Hradci Králové do konce roku vypíše soutěž na využití asi osmi hektarů lukrativních pozemků u malšovického fotbalového stadionu. Investoři by své nabídky měli radnici doručit zhruba do konce května. Podmínky soutěže schválili v úterý hradečtí zastupitelé, řekl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

U stadionu by mělo vyrůst velké obchodní a sportovně-zábavní centrum s kancelářemi či hotelem. Náklady se odhadují na několik miliard korun. Součástí projektů investorů by měla být i několikasetmilionová rekonstrukce fotbalového stadionu. Investoři budou mít na zvážení, zda si pozemky od města koupí či pronajmou.

Otevřený zájem o investici již projevila společnost J&T Real Estate z česko-slovenské finanční skupiny J&T. "V případě úspěchu v investorské soutěži by realizace tohoto projektu představovala první komerční aktivitu J&T v hradeckém kraji," řekl obchodní ředitel J&T Real Estate Martin Kodeš.

Žádné jiné tak velké území uvnitř městského okruhu již pro investory v Hradci Králové k dispozici není. Město má také představu, že budoucí komerční aktivity investora ponesou peníze na chod městského druholigového fotbalového klubu.

Podle nynějšího územního plánu by na dotčených pozemcích mohlo vzniknout asi 25.000 metrů čtverečních obchodních ploch, po změně územního plánu by to mohlo být až 45.000 metrů čtverečních. Pro srovnání: nedávno otevřený komplex Palladium v centru Prahy má asi 60.000 metrů čtverečních ploch.

Podobnou soutěží již město v minulosti našlo firmu pro přestavbu Nálepkových kasáren v centru města. Firma Stako nyní kasárna přestavuje na hotel a luxusní byty. Letos v květnu město vybralo investora pro plochu u Koruny nedaleko železničního nádraží. (čtk)