Šokující úvod má soutěž o přestavbu fotbalového stadionu a okolí v městské čtvrti Malšovice.

Výběrová komise včera večer vyřadila ze hry firmy Ségécé Česká republika a Regie Bauträgergesellschaft Berlin. Důvod? Nesplnily základní podmínky, které prosazovala hradecká radnice. V souboji tak pokračují pouze tři firmy.

„Kdybychom je pustili do dalšího hodnocení, tak by měly šanci projekt dopracovat se znalostí návrhů svých konkurentů, které viděly v Adalbertinu na veřejné prezentaci. Bylo by to nefér, nerovná soutěž,“ řekl člen komise a hradecký zastupitel za ČSSD Rostislav Jireš.

Hradecká radnice požadovala, aby potenciální investoři předložili detailní návrh na novou fotbalovou arénu s komerčním využitím okolních pozemků, modelem financování staveb a podporou fotbalového klubu.

Zatímco německá společnost špatně pochopila zadání a soustředila se pouze na přebudování stadionu, druhá firma podle Jireše nerespektovala územní plán města.

„V jedné variantě počítali, že místo sportoviště Slavie za řekou Orlicí postaví bytové domy a ve druhé zase plánovali obchodní dům. Navíc nedodali podrobné plány kde co v jaké stavbě vlastně bude,“ dodal člen hodnotící komise. Zástupce vyřazených společností se nám včera nepodařilo zastihnout.
Šanci získat za stavbu nové arény lukrativní pozemky v zeleném srdci města tak mají pouze firmy J and T Real Estate CZ, ECE projektmanagement Praha a Crestyl management. Uchazeči chtějí v Hradci investovat od 3,1 do 3,9 miliardy korun.

Všechny společnosti počítají se stavbou obchodních center, ale nabízejí jiný způsob financování projektů.
Město si od soutěže slibovalo mimo jiné část peněz na výstavbu koupaliště, které plánuje v sousedství stadionu. „Žádná z firem to ale nepojala tak velkoryse, že by ho chtěla zainvestovat,“ dodal náměstek primátora a další člen komise Josef Malíř. Radnice koupaliště zaplatí prodejem domů v centru.