„Fotbalová aréna v Parku Malšovice bude stát minimálně osmnáct milionů Euro. Při kapacitě deseti tisíc míst je to 1800 Euro na sedačku. To je opravdu hodně. Víc než má Slavia,“ řekl projektový manažer ECE Petr Vávra.

Fanoušci klubu FC Hradec Králové ale podrobili arénu velké kritice. Nelíbí se jim například konzervativní řešení podoby stadionu, nízká kapacita nebo „okna“ v tribunách.

„Chodím na Votroky třicet let. Pokud Hradec postoupí do ligy a třeba časem i do pohárů, tak se taky může stát, že se na zápas nedostanu. Deset tisíc míst nemůže stačit, když v Hradci na fotbale bylo i přes třicet tisíc lidí,“ řekl Petr Skácel z Hradce Králové.

Podle architekta arény Olega Hamana z ateliéru Casua jsou však obavy fanoušků zbytečné. „Ano, koncem osmdesátých let tady byli skutečně vysoké návštěvy, ale taky tady bylo jen 150 lidí. V projektu počítáme s tím, že počet sedaček můžeme navýšit o čtyři tisíce. Můžeme to zkusit od začátku s kapacitou čtrnáct tisíc a když to nebude vyhovovat, tak se dá část vymontovat,“ uvedl Haman.

„Dírami“ v tribunách se architekt nechal inspirovat v rakouském Insbrucku, kde mají fanoušci výhled na hory. „Tady se mohou zase dívat na hradecké věže a okolní zeleň. Navíc se tam dá ještě pracovat s děravými plechy.“

Společnost ECE Projektmanagement počítá s využitím arény během celého roku. To by však vyžadovalo možnost zastřešení stadionu.

„Máte tři možnosti. Buď postavíte klasický stadion, nebo ho zastřešíte a větrá si to samo, nebo vybudujete něco jako Sazka arénu. My navrhujeme zastřešení, ale záleží na městě. Stavba bude pochopitelně dražší,“ řekl pražský architekt Oleg Haman.

Fanoušci klubu se ale také obávají nízkého sklonu tribun, který údajně nevytvoří pravou atmosféru kotle.

„Máme úplně stejný sklon jako ´v Salcburku, kde se hrálo mistrovství Evropy. Konzultoval jsem to i na fotbalovém svazu. Potvrdili mi, že je to ideální z hlediska bezpečnosti i viditelnosti,“ tvrdí autor projektu, který se však zřejmě ještě bude měnit.

„Přemýšlí se, že místo dvou šaten bude pět, bowlingové dráhy možná nahradí oddíly stolního tenisu a přemýšlí se o navýšení parkovacích míst v části areálu pro abonenty,“ dodal Oleg Haman.