Seznamte se. Švýcar Peter Jauch, bývalý šéf FC Basilej a boss firmy, která vlastní fotbalový klub Young Boys Bern a Národní stadion Stade de Suisse. To je eso společnosti ECE Projektmanagement Praha (ECE), jedné z firem, jež se ucházejí o přestavbu fotbalového stadionu v Malšovicích.
„Jeden z nejzkušenějších světových odborníků v oblasti plánování a stavby multifunkčních arén je připraven majetkově vstoupit do hradeckého fotbalu. Výsledky jeho práce hovoří za vše. Například Basilej vytáhl až do Ligy mistrů,“ uvedl manažer expanze ECE Petr Vávra.

Arénu, která by měla být součástí komerčního a sportovního centra Park Malšovice, chce firma v případě vítězství v soutěži vybudovat do roku 2011. „Fanoušky určitě potěší, že v době výstavby neplánujeme stěhování klubu do jiného města,“ řekl Vávra.

Plášť stadionu by měl ukrývat prostory pro squash, fitness, bowling, restauraci nebo půjčovnu kol. Symbol hradeckého fotbalu, osvětlení ve tvaru lízátek, ECE přestěhovala za Orlici na tréninková hřiště v areálu TJ Slavia. Obě centra spojí nová lávka.

Náklady na stavbu arény ECE odhaduje na 450 milionů. Společnost nabízí městu dvě varianty financování. Projekt přitom počítá se spoluúčastí města ve výši 133 milionů.
„Koupíme pozemky pod komerčními objekty za 400 milionů korun, které se použijí na stavbu arény a tréninkových hřišť. K tomu přidáme 458 milionů na vybudování infrastruktury. Nebo se staneme generálním partnerem klubu a budeme jej dotovat deset let částkou 20 milionů korun ročně. Kupní cena pozemků se pak sníží na 258 milionů korun, investice do infrastruktury budou stejné,“ vysvětlil manažer expanze.

Celkem hodlá ECE v Hradci Králové investovat 3,2 miliardy korun. Park Malšovice by měl doplnit hotel, dětská hřiště, dráha pro in–line bruslaře, přírodní amfiteátr, hřiště na pétanque a minigolf a také velké nákupní centrum Arkády se 130 obchody.
„Chtěli bychom vybudovat centrum nejen pro Hradec, ale pro spádovou oblast s 620 tisíci lidmi. Počítáme s návštěvností až 40 tisíc lidí denně,“ dodal ředitel managementu center firmy ECE Josef Wiedermann.

O stadion se původně ucházelo pět společností. Hodnotící komise dvě firmy vyřadila pro nesplnění podmínek. Ve hře jsou tak ještě J&T Real Estate CZ a Crestyl management.